histamina-wstep-do-alergii

Histamina bierze udział w regulowaniu różnych funkcji organizmu, jak wydzielanie kwasu żołądkowego, wzrost komórek, rytm snu i czuwania, a nawet uczenie się i zapamiętywanie. Niestety, ostatnio odkryto, że to właśnie histamina odgrywa najważniejszą rolę w reakcjach alergicznych!

Kiedy rośnie w organizmie stężenie histaminy?

Przejściowo może zwiększać się:

  • w trakcie wysiłku fizycznego
  • w sytuacji nagłego stresu psychicznego
  • przy wahaniach hormonalnych
  • w chorobach infekcyjnych
  • przy ostrych zakażeniach jelitowo-żołądkowych
  • przy przewlekłych chorobach zapalnych jelit (chorobie Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego).

Dodatkowo spożywanie pokarmów szczególnie bogatych w histaminę także podnosi jej poziom w organizmie. Histaminę uwalniają, zwiększając jej stężenie we krwi, także cytrusy i truskawki.

Nietolerancja histaminy

Objawy nietolerancji histaminy są bardzo zbliżone do objawów alergii – ale nie jest to reakcja alergiczna, gdyż przeciwciała nie są wytwarzane. Dlatego mówi się w tym przypadku o tzw. pseudoalergii.
Histamina, występująca niemal w każdym pożywieniu, występując w nadmiarze wnika do krwi przez błonę śluzową jelit i dociera do różnych narządów, drażniąc komórki. Katar sienny i astma także wywołują uwolnienie dużej ilości histaminy, poza tą wytworzoną przez komórki i tą z pożywienia.

Długotrwałe, nawet wieloletnie biegunki i bóle głowy powinny być pierwszym sygnałem tej nietolerancji, ale trzeba wówczas wykluczyć choroby powodujące zahamowanie wytwarzania mechanizmów rozkładu histaminy (DAO) – czyli choroby jelit, wątroby czy nerek, które odpowiadają za odtruwanie organizmu czy nietolerancję laktozy i fruktozy.

www.mojealergie.pl