historia-damskich-szpilek

Szpilki są nieodzownym atrybutem kobiecości. Dodają kobiecie gracji, elegancji oraz pewności siebie. Trudno dziś sobie wyobrazić nasze życie bez szpilek. Jaka jest ich historia? Kiedy powstały i kto je wymyślił?

Mężczyźni i szpilki

Nazwa szpilek wywodzi się włoskiego słowa stiletto, czyli sztylet. Ich historia sięga zamierzchłej starożytności. Wymyślono wówczas buty z przytwierdzonymi obcasami, a ich użytkownikami byli wyłącznie… mężczyźni z wyższych sfer! Buty na obcasie pomagały utrzymywać stopę w strzemionach i ułatwiały jazdę konną.

Królowa w szpilkach

Po raz pierwszy szpilki założyła w 1533 r. czternastoletnia Katarzyna Medycejska na swój ślub z Henrykiem de Valois, księciem Orleanu, późniejszym królem Francji Henrykiem II. Katarzyna była kobietą mało atrakcyjną, poza tym była niskiego wzrostu i szpilki miały dodać jej kilka centymetrów. Z Katarzyny brały przykład inne arystokratki, a but na obcasie stał się wyznacznikiem bogactwa. Szpilki wyglądały wówczas zupełnie inaczej, niż te dzisiejsze. Obcas umiejscowiono na środku podeszwy, a jego wysokość była uzależniona od statusu społecznego kobiety. Im wyżej urodzona pani, tym wyższe szpilki nosiła. Modę na obcasy ucięła Rewolucja Francuska.

Fizyka w służbie szpilek

Obcasy powróciły do łask pod koniec dziewiętnastego wieku. Powstała wówczas pierwsza fabryka obuwia na obcasach w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie patent na nowoczesne szpilki wynalazł fizyk Olbrecht Kliczka. Stworzył buty na cieniutkim obcasie w takim kształcie, jaki znamy dziś. W nowym projekcie szpilek było jeszcze sporo mankamentów i ciężko było w nich utrzymać równowagę. Niestety, szpilki wówczas kojarzyły się nie z wyższymi sferami, ale z kobietami lekkich obyczajów.

Monika Witczak