homeopatyczna-polemika

Homeopatia jako metoda leczenia ma chyba tyle samo zwolenników co przeciwników. Zanim zajmiesz stanowisko, poznaj racje obu stron.

Jako że leki homeopatyczne nie posiadają udowodnionego naukowo działania, wielu sceptyków podpina ich skuteczność pod starą prawdę, iż wiara czyni cuda. Zwolennicy homeopatii zarzekają się jednak, iż chodzi o coś więcej.

Jako wykluczenie efektu placebo, powołują się na zaobserwowane działanie u koni. Zwierzęta bowiem nie wiedzą, że jest im podawane w paszy lekarstwo. Wskazują oni też na konkretne zależności między dolegliwościami i substancjami, oto przykład:

Użądleniu przez pszczołę towarzyszy zwykle obrzęk skóry, która staje się napięta i zaczerwieniona, do tego zaś dochodzi silny, piekący ból.

Otóż ten sam jad pszczeli (Apis mellifica) przyrządzony jako lek homeopatyczny, kiedy zostanie podany wewnętrznie lub zewnętrznie na miejsce ukąszenia, może spowodować zmniejszenie bólu oraz ustąpienie obrzęku i zaczerwienienia. Jad pszczeli zaleca się także przy anginie, półpaścu czy wysypkach skórnych, jest on składnikiem wielu leków homeopatycznych.

A. Złotkowska