Hormonalna terapia zastępcza to skuteczne rozwiązanie dla kobiet przechodzących menopauzę, ale jak się okazuje, pozytywne działanie przekłada się także na czas po przekwitaniu. Hormonalna terapia zastępcza, czyli zastępstwo dla jajników po menopauzie. Co warto wiedzieć na ten temat?
Hormonalna terapia zastępcza
Hormony to coś, czego obawiają się niektóre kobiety. Wzrost wagi czy inne skutki uboczne przerażają kobiety. Jednak nasz organizm sam produkuje hormony, dzięki którym organy i całe układy, mogą prawidło funkcjonować. Ich podawanie odbywa się wówczas, gdy zaobserwujemy ich spadek. Właśnie wtedy pojawiają się różne dolegliwości, szczególnie w okresie menopauzy, gdy cała gospodarka hormonalna zostaje zaburzona. Hormonalna terapia zastępcza jest formą leczenia objawów menopauzy, dzięki której kobiety mogą czuć się w pełni komfortowo, bez jakichkolwiek objawów przekwitania. Hormony są najskuteczniejszą metodą, wykorzystywana w tym celu.
Zastępstwo dla jajników po menopauzie
Menopauza nie przychodzi z dnia na dzień. To długotrwały proces zmian, który rozciąga się na lata. Dlatego tak ważne jest poczucie komfortu. W końcu każda kobieta pragnie żyć bez myśli na temat dokuczliwych objawów menopauzy. Hormonalna terapia zastępcza jest uzupełnieniem hormonów, który produkowały narząd płciowe. Terapię hormonalną powinno się rozpocząć już przed ostatnią miesiączką, ponieważ wtedy przyniesie ona najlepsze rezultaty. Rozpoczęcie przyjmowania hormonów po kilku latach od ostatniej miesiączki nie ma najmniejszego sensu, ponieważ może kobiecie tylko zaszkodzić. Efekty zaobserwujemy, jeśli będziemy zapobiegać objawom menopauzy, takimi jak uderzenia gorąca, nocne poty czy zmienność nastrojów. Uregulowana gospodarka hormonalna lepiej pracuje, a co za tym idzie, kobieta czuje się dobrze. Praca jajników wygasa bardzo szybko, więc oznaki przekwitania, mogą dość mocno odbić się na życiu kobiety i jej samopoczuciu.
Panie, które wchodzą w okres menopauzalny muszą mieć świadomość, że to nowy etap życia, w którym na szczególna uwagę zasługuje zdrowie. Dbanie o swoje zdrowie to klucz do długiego życia. Przy hormonalnej terapii zastępczej, należy odwiedzać lekarza. Już po miesiącu stosowania terapii, kobieta powinna udać się na wizytę kontrolna do ginekologa. Hormony to środki, które powinny być podawane w ściśle określonych dawkach, bezpiecznych dla organizmu człowieka, dlatego tak istotne są badania kontrolne. Wraz z upływem czasu, lekarz może zmniejszyć dawkę hormonów. Czas trwania całego leczenia hormonalnego nie powinien przekroczyć 5 lat, choć zdarzają się przypadki pań, które przez długie lata życia, zażywały hormony w bardzo niskich dawkach, czując się przy tym doskonale. To jednak kwestia dyskusyjna. Kobiety decydujące się na hormonalną terapię zastępczą powinny wykonywać także mammografię, USG czy inne rutynowe badania, monitorujące stan zdrowia.
Hormonalna terapia zastępcza to odpowiednie zastępstwo dla jajników po menopauzie. Stosując hormony, mamy pewność, że dokuczliwe objawy przekwitania zostaną zminimalizowane lub całkowicie ustąpią. Decyzję o wdrożeniu leczenia hormonalnego, należy skonsultować z lekarzem, który wykluczy wszelkie ewentualne przeciwwskazania. Pamiętajmy o tym i nie bójmy się skutecznych rozwiązań na menopauzę i komfortowe funkcjonowanie po tym okresie.
Katarzyna Antos