Hormonalna terapia zastępcza jest jedną z metod leczenia objawów menopauzy. Może być także stosowana u kobiet, które przeszły już ten okres.
Okres pomenopauzalny
Menopauza przynosi wiele zmian w organizmie i życiu kobiety. Obniża się produkcja hormonów. W wyniku ich zmiany pracy, kobiety mogą odczuwać po menopauzie różne objawy, które dotyczą fizyczności, psychiki oraz całego funkcjonowania. Taka kolej rzeczy bardzo często powoduje obniżenie jakości życia kobiety.
Hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie
Hormonalna terapia zastępcza może być stosowana również po przekwitaniu. To najbardziej powszechna metoda leczenia niedoboru hormonów takich jak estrogeny. Niedobór tych hormonów zwykle objawia się uderzeniami gorąca, zaburzeniami snu, zmęczeniem czy depresją. Do rozpoczęcia terapii hormonalnej kwalifikuje się także atrofia pochwy. Kobietom po menopauzie zaleca się rozpoczęcie hormonalnej terapii estrogenowo-progestagenowej. Przyjmowanie hormonów dotyczy najniższych dawek. Zbyt wysokie, mogą powodować bowiem niekorzystne objawy. Niższe dawki są bezpieczniejsze, jeśli hormonalną terapię zastępczą rozpoczynamy po 60. roku życia.
Rodzaje terapii
Hormony mogą być podawane w różny sposób. Wybór środków zależy od preferencji kobiety i jej stanu. Preparaty występują w formie plastrów, gdzie działają przez uwalnianie substancji do skóry. Stosować można także formy doustne, dopochwowe czy wewnątrzmaciczne. Przy tego typu terapii istnieje ryzyko rozwoju różnych chorób, także raka sutka. Krótkoterminowe leczenie jest bardzo skuteczne, niweluje takie objawy jak uderzenia gorąca. Metody nie powinno się nagle przerywać, ponieważ niesie to ryzyko szybkiego powrotu objawów. Wystarczy odpowiednio zmniejszać dawkowanie hormonów, schodząc stopniowo do jak najniższych dawek. Leczenie ustala się indywidualnie. Musi być dokładnie dostosowane do objawów i organizmu kobiety. Lekarz powinien skupić się na jego szczegółowym celu. Terapia zwykle jest krótkotrwała. Powinno się stosować ją od 3 do 5 lat.
Hormonalna terapia zastępcza jest skuteczna w leczeniu objawów pomenopauzalnych. Jednak, tak jak w przypadku innych metod, zaleca się zachowanie ostrożności i stałego kontaktu z lekarzem, który będzie nadzorował przyjmowanie hormonów.
Katarzyna Antos