menopauza

Hormonalna terapia zastępcza to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia objawów pojawiających się w okresie przekwitania. Terapię hormonalną można stosować również u kobiet o menopauzie. W jakim celu?

Hormonalna terapia zastępcza

Hormonalna terapia zastępcza to hormony podawane w określonych dawkach, bezpiecznych dla organizmu kobiety. Estrogeny lub estrogeny razem z progestagenem łagodzą dolegliwości związane z menopauzą, czyli przekwitaniem. Deficyt hormonów powoduje uderzenia gorąca, drażliwość, nerwowość czy nadmierną potliwość. Objawy pogarszają komfort życia, dlatego kobiety decydują się na terapię hormonalną, która jest bardzo skuteczna w swoim działaniu. Hormonalna terapia zastępcza daje szansę na funkcjonowania bez dokuczliwych oznak menopauzy i tym samym większe zadowolenie z życia.

Hormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie

Menopauza to trudny okres dla każdej kobiet. Skoro hormony pomagają na jej objawy, w jakim celu mają być stosowane u kobiet po menopauzie? Po przekwitaniu panie mogą doświadczyć tzw. objawów wypadowych. Zaliczamy do nich atrofię pochwy, problemy układem moczowo-płciowym czy osteoporozę. Dolegliwości mogą występować nawet do 3 czy 5 lat po menopauzie, co może być uciążliwe dla kobiety. Jeśli u pań pojawiają się tego typu objawy, lekarz może zlecić leczenie metodą, jaką jest właśnie hormonalna terapia zastępcza. Przed podjęciem leczenia wskazany jest dokładny wywiad lekarski oraz wykonanie badań. Choroby serca czy niewydolność wątroby czy nowotwory to schorzenia, które wykluczają podawanie hormonów. Dlatego ta ważne jest wykonanie badań cytoonkologicznych, ginekologicznych oraz mammorgaficznych. Kobiety po menopauzie mogą podjąć terapię estrogenowo-progestagenową w formie ciągłej lub sekwencyjnej. Małe dawki hormonów są podawane w określonych odstępach czasowych przez okres około 6 miesięcy. Niestandardowa metoda leczenia może przynieść wiele korzyści dla kobiety. Panie po usunięciu macicy także mogą stosować hormonalną terapię zastępczą ale tylko z wykorzystaniem samych estrogenów. Leczenie rozpoczyna się od jak najniższych dawek, które gwarantują większe bezpieczeństwo. Tego typu terapię poleca się kobietom po 60. roku życia, z e względu na mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Wybór terapii zależy od indywidualnych preferencji kobiety. Możliwe jest stosowanie środków doustnych jak i skórnych. Działanie jest takie samo. Różnice w rodzaju środków obejmują jedynie sposób podawania i ewentualne skutki uboczne. Należy pamiętać, że hormonalna terapia zastępcza nie powinna być stosowana długotrwale. Tylko lekarz może przepisać odpowiednie hormony wraz ze szczegółowymi zaleceniami, dotyczącymi ich przyjmowania. Zbyt długie stosowanie może niekorzystnie wpłynąć na pracę organizmu kobiety. Panie decydujące się na rozpoczęcie leczenia hormonalnego muszą wcześniej poznać wszystkie zalety i wady metody, o których zawsze informuje lekarz.

hormonana terapia zastępczaHormonalna terapia zastępcza u kobiet po menopauzie to skuteczna metoda leczenia objawów wypadowych. Odpowiednie leczenie umożliwia poprawę komfortu życia. Kobiety mogą cieszyć się zdrowiem, bez niepokojących dolegliwości. Zanim jednak zdecydujemy się na leczenie skonsultujmy się z lekarzem, który dokładnie sprawdzi, czy dana metoda będzie dla nas właściwa i bezpieczna.

Katarzyna Antos