hormonalna-terapia-zastepcza-w-cukrzycy

Hormonalna terapia zastępcza jest wskazana, kiedy negatywne objawy klimakterium przybierają intensywną postać. Nie tylko zmniejsza doraźne dolegliwości, ale także przyczynia się do redukcji zagrożenia osteoporozą czy chorobami układu krążenia.

Jednakże HTZ nie jest wskazana dla każdej kobiety – do stanów uniemożliwiających jej stosowanie należą: krwawienia z dróg rodnych bez ustalonej przyczyny, choroba niedokrwienna serca, zakrzepica żył głębokich, czynne choroby wątroby, rozpoznany rak sutka, rak trzonu macicy (lub wzmożone ryzyko ich wystąpienia); choroby dróg żółciowych, migrena.

Hormonalna terapia zastępcza w cukrzycy

Nie do końca wiadomo, jak terapia działa na kobiety z cukrzycą. Brakuje bowiem na tyle wyczerpujących badań, aby móc formułować wnioski ogóle i pewne.

Wiadomo natomiast, że cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania HTZ, jak się do niedawna sądziło. Co więcej – kobiety cierpiące na cukrzycę mogą odnieść sporo korzyści ze stosowania terapii, aczkolwiek konieczne jest dostosowanie sposobu przyjmowania leków oraz ich właściwe proporcje.

Hormonalna terapia zastępcza może mieć wpływ na poprawę metabolizmu glukozy u kobiet. Zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu drugiego, natomiast u kobiet z cukrzycą – wyrównuje metabolizm glukozy. Jednakże korzystne działanie jest w dużej mierze uzależnione od stosowanej dawki.

Redakcja