hormony-anty-m-llera-a-menopauza

Wiele kobiet zastanawia się ile zostało im czasu zanim wejdą w okres menopauzy. Doszukują się pierwszych objawów, z niepewnością patrzą w przyszłość. A gdyby tak istniał sposób na dokładne wyznaczenie momentu nadejścia klimakterium?

Przyszłość zaczyna się już dziś

Nie jest to wcale kwestia przyszłości, ale fakt – dzisiejsza medycyna dysponuje badaniami, które w dość dokładny sposób mogą określić płodność kobiety i czas, jaki jej pozostał zanim nastąpi wygaśnięcie czynności jajników. O jakim badaniu mowa?

Anti-Müllerian Hormone czyli AMH

To hormon, który jest produkowany zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. W przypadku kobiet jego produkcja odbywa się w jajnikach. Do około 25-tego roku życia jego ilość jest stała, natomiast później zaczyna się zmniejszać aż do momentu menopauzy. Wówczas wydzielanie hormonu zanika. AMH jest zatem doskonałym wyznacznikiem zbliżającego się klimakterium albo przedwczesnego wygasania czynności jajników.

Jeśli z kolei jego poziom jest zbyt wysoki może to świadczyć o zupełnie innej chorobie – Zespole Policystycznych Jajników. Określenie jego poziomu we krwi umożliwia w miarę dokładne przewidzenie nadejścia menopauzy. Wiarygodność badania jest tym większa, im mniejsze jest stężenie AMH. Im bliżej klimakterium tym wyznaczenie czasu wejścia w okres niepłodności jest bardziej dokładne.

M. Witczak