Z biegiem lat zmieniają się nie tylko sposoby prowadzenia hormonalnej terapii zastępczej, ale także opinie o niej. HTZ jest stosowana u kobiet jako sposób na walkę z dolegliwościami menopauzy już od ponad pół wieku.
I choć wszystkich przeciwwskazań do jej stosowania, ani zagrożeń jakie może powodować, nie udało się jak dotąd wyeliminować, to jednak – badania nad HTZ wciąż zmierzają do jej udoskonalenia.
Dawniej na przykład stosowano estrogeny samodzielnie – wtedy występowało większe ryzyko występowania raka endometrium czy gwałtownego wzrostu ciśnienia. Współcześnie zmieniono skład preparatów (na estrogeny z progestagenami).
Do niedawna sądzono, że nadciśnienie tętnicze może być jednym z przeciwwskazań do stosowania HTZ. Tymczasem zawarte obecnie w preparatach hormonalnych estrogeny są pochodzenia naturalnego, i nie tylko nie powodują wzrostu ciśnienia, ale nawet mogą przyczyniać się do jego obniżania.
Kobiety z nadciśnieniem przechodzące menopauzę mają możliwość jednoczesnego korzystania z leków hormonalnych oraz leków hipotensyjnych. Powinny jednak prowadzić systematyczną kontrolę ciśnienia krwi. Bardzo istotny jest również wybór właściwej dawki estrogenów oraz sposobu ich zastosowania.
O ile pacjentka nie charakteryzuje się dużą nadwagą, to najlepszą metodą podawania HTZ przy nadciśnieniu pozostaje podanie przezskórne, w formie plastrów. Preparaty doustne mogą bowiem wywoływać nieznaczny wzrost ciśnienia.
Redakcja