htz-a-nadwaga

Jedną z niedogodności okresu menopauzy, na którą uskarżają się kobiety jest wzrost wagi. Jest on związany z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi – ale nie tylko. Spowolniony metabolizm to także część układanki.

HTZ a nadwaga

Panuje pogląd, że tycie w okresie menopauzy jest spowodowane stosowaniem kuracji hormonalnej… Cóż, można by uznać to za zgrabne usprawiedliwienie, gdyby nie fakt, że nie potwierdziły go żadne badania. Wręcz przeciwnie.

Hormonalna terapia zastępcza, podawana w odpowiedniej dawce oraz formie nie tylko nie powoduje przyrostu wagi, ale wręcz może ułatwić odchudzanie. Poprzez zrównoważenie poziomu hormonów w organizmie HTZ pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną ale i psychiczną.

Poprawia stan kości (co umożliwia powrót do aktywności fizycznej), obniża poziom złego cholesterolu we krwi.

Waga pacjentki ma znaczenie także przy wyborze sposobu podawania hormonów. Jeżeli chodzi o kobiety, które przed rozpoczęciem terapii mają nadwagę, to konieczny jest szczególnie rozważny dobór terapii. Plastry z HTZ w ich wypadku mogą nie zadziałać – w wyniku zbyt dużej masy ciała przenikanie estrogenów może być upośledzone.

Może więc zamiast narzekać, że przybyło kilogramów i unikać HTZ w obawie przed nadwagą, warto skonsultować się z lekarzem i zacząć dbać o siebie już dziś!

Redakcja