Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) to obecnie najlepszy sposób, aby pozbyć się uporczywych dolegliwości związanych z menopauzą. Niestety nie wszystkie kobiety mogą stosować terapię hormonalną.
Jaka droga podania HTZ jest najskuteczniejsza?
Najczęściej spotykaną formą przyjmowania HTZ są doustne tabletki. Jednak znacznie bardziej skuteczne są hormony w postaci plastrów. Omijają wątrobę i działają bezpośrednio na organizm, dzięki czemu ilość hormonów jest w nich zredukowana do niezbędnego minimum. Zyskuje na tym również wątroba. Spotyka się również HTZ stosowane miejscowo – w kremach, aerozolach itp.
Jak długo stosować HTZ?
Na ten temat są różne teorie. Najczęściej HTZ stosuje się ok 3-5 lat. Okres ten można wydłużyć, jeśli kobieta jest zagrożona jakąś chorobą (np. chorobą niedokrwienną serca lub osteoporozą). Jednak niektórzy lekarze są zwolennikami przyjmowania hormonów bez przerwy nawet do 70-tki.
Czy HTZ może być niebezpieczne?
Terapia hormonalna przynosi więcej pożytku, niż szkody. Obecnie leki są bardzo nowoczesne i obarczone jak najmniejszymi skutkami ubocznymi. Mimo wszystko trzeba liczyć się z tym, że HTZ może mieć wpływ na większe ryzyko zachorowania na raka piersi i raka macicy.
M. Witczak