humory-menopauzalne

W okresie menopauzy wiele kobiet ma skłonność do tzw. „humorów”. Czasami potrafimy być dokuczliwe, i wybuchać złością o byle co. Po chwili znów jesteśmy spokojne, albo stajemy się nagle ponure i niedostępne. Czasem nawet płaczemy bez powodu.

Środki zaradcze?

Gdy następuje ten cichy i smutny czas po kolejnej kłótni do głowy pcha nam się na siłę wiele rozmyślań. Kogo jest w tym wszystkim wina?. Co teraz zrobić? Czy to czasami znów nie przeze mnie?
Gdy wraz z bliskimi nam osobami dochodzimy kolejny raz do wniosku, że to ta burza hormonów, zaczynamy szukać środków zaradczych i obiecywać, że takie napady złości będą zdarzały się coraz rzadziej aż całkowicie ustąpią.
No tak, ale co takiego jest w stanie zaradzić moim wahaniom nastroju? Istnieją dwa elementy, które z pewnością pomogą Ci dojść do stabilności.

Ćwiczenia fizyczne

To bardzo ważny element. Odpowiednio dobrane ćwiczenia fizyczne są w stanie wpłynąć na gospodarkę hormonalną a tym samym złagodzić negatywne skutki menopauzy. Aktywność fizyczna może polegać na codziennych spacerach, szybkim chodzeniu, bieganiu, jeździe na rowerze, aerobiku, uprawianiu sztuk walki bądź uprawianiu lekkich sportów takich jak tenis czy ping-pong. Istnieje szerokie spektrum aktywności do wyboru, a każda z nich stymuluje produkcję endorfiny. Endorfina nazywana jest hormonem szczęścia, ze względu na swoje właściwości jak wyzwalanie uczucia spokoju, radości, a także wspomaganie samoleczenia się organizmu.
Ćwiczenia fizyczne nie dość, że zrównoważą Twoją psychikę, to jeszcze pozwolą lepiej zasypiać i utrzymywać zdrową wagę.

Dieta

Dieta jest tym właśnie elementem, który sprawia, że niektóre Japonki nie przechodzą menopauzy, lub przechodzą ją bardzo spokojnie. Ich tajemnica tkwi w diecie charakteryzującej się dużą ilością soi, produktów zbożowych pełnoziarnistych, dużej ilości warzyw i owoców. Wiele do diety wnoszą także ryby, ze względu na zawartość kwasów omega, jednakże ryby zawierają także metale ciężkie, których już nie tak łatwo pozbyć się z organizmu, dlatego warto zastępować je olejem lnianym, posiadającym tych kwasów nawet więcej. Olej lniany można dodawać do sałatek albo jeść na chlebie tak jak jadło się niegdyś tran. Oprócz tego należy także zredukować cukry, kofeinę, tłuszcze zwierzęce, sól i mleko.

ALNG