Istnieją w Polsce zawody deficytowe, w których mimo stosunkowo dobrych zarobków brakuje rąk do pracy. Do takich zaliczyć można również zawód przedstawiciela handlowego. Jak wygląda praca handlowca i na jakie zarobki może liczyć osoba zatrudniona na tym stanowisku?
Z raportu „Barometr zawodów”, który podsumowuje ogólnopolskie badanie zrealizowane na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ubiegłym roku brakowało pracowników w 23 profesjach. Jedną z nich był przedstawiciel handlowy, gdzie deficyt wskazań wyniósł 51,6% (źródło: https://barometrzawodow.pl/userfiles/Barometr/2017/Raport_polski_web.pdf). Dodajmy, że badanie powstało w oparciu o informacje zebrane z 380 powiatów w całej Polsce. Aby dany zawód mógł zostać określony mianem deficytowego, w co najmniej 50% powiatów musiał występować problem ze znalezieniem na danym stanowisku pracownika.
Darmowe narzędzia pracy
Plusem w pracy przedstawiciela handlowego z pewnością jest fakt, iż nie musi on w zasadzie posiadać żadnych narzędzi – tak przynajmniej jest w większości przypadków. Tyczy się to oczywiście także środka komunikacji, czyli samochodu. Ten handlowiec dostaje bowiem od pracodawcy. Oczywiście auto takie posiada ważne badanie techniczne i ma opłaconą polisę (z ang. traders car insurance). Często są to klasyczne polisy, jednak przedsiębiorcy mogą tu nierzadko liczyć na duże zniżki. W krajach Zachodu jest pod tym względem jeszcze lepiej, gdyż ubezpieczyciele (np. https://www.insurancefactory.co.uk/motortrade-insurance) mają dla takich klientów oferty specjalne.
Oczywiście handlowiec może też liczyć na inne niezbędne do pracy narzędzia. Mowa tu o laptopie (ewentualnie tablecie) czy telefonie. Darmowe są też koszty transportu (paliwo) czy zakwaterowania (hotel).
Zarobki przedstawicieli handlowych
Podstawowe pensje handlowców nie należą do najwyższych. Średnio zarabiają oni około 2500 zł netto miesięcznie, choć uzależnione jest to od branży, doświadczenia czy możliwości finansowych samej firmy. Dobry handlowiec może jednak liczyć na znacznie większy dochód. Mowa o premiach za ponadprogramowe wyniki sprzedaży. Tu premie sięgnąć mogą nawet 15 tys. zł miesięcznie, choć to w skali kraju zdarza się rzadko.
Autor zewnętrzny