Impotencją nazywamy niezdolność mężczyzny do odbycia stosunku płciowego ze względu na niemożność osiągnięcia lub utrzymania erekcji. Zaburzenie to może mieć przyczyny biologiczne, psychiczne lub społeczno-kulturowe. O biologicznym podłożu impotencji mówimy, gdy jest ona wywołana przez zaburzenia hormonalne, wady budowy narządów rozrodczych, choroby czy przyjmowanie niektórych leków. U mężczyzn poniżej 40. roku życia pojawia się najczęściej impotencja psychogenna. Wynikać może ona ze stresu, problemów w pracy lub domu, wygórowanych oczekiwań lub nawet rozpadu więzi między partnerami. Jak sobie z nią poradzić?
Impotencja dotyczy nawet 1,5 miliona Polaków, jednak wielu z nich nie szuka specjalistycznej pomocy. Wstyd i skrępowanie sprawiają, że panowie sami borykają się ze swoim problemem. Uważają często, że problemy z erekcją źle świadczą o ich męskości. Niesłusznie – każdemu mężczyźnie zdarza się epizod impotencji. Niestety, przywiązywanie do niej zbyt wielkiej wagi prowadzić może do pogłębienia się problemu. Jak rozpoznać i leczyć impotencję psychogenną?
Impotencja psychogenna – czym jest?
Impotencja psychogenna nie pozwala mężczyźnie uprawiać seksu, ponieważ mimo podniecenia seksualnego nie potrafi on osiągnąć bądź utrzymać erekcji. Źródłem zaburzenia w tym przypadku są problemy o podłożu emocjonalnym. Ten rodzaj impotencji stanowi około 10% diagnozowanych przypadków. Występuje więc znacznie rzadziej niż zaburzenia erekcji związane z chorobami czy przyjmowaniem leków. Niestety, jego leczenie jest utrudnione. Przyczyny leżące u podstaw impotencji psychogennej zazwyczaj są złożone, a panowie często czują się zbyt skrępowani, by mówić o swoich kłopotach.
Przyczyny impotencji psychogennej
Podłożem impotencji psychogennej są problemy emocjonalne. Mogą wiązać się z osobowością, złymi wzorcami seksualnymi lub problemami w życiu partnerskim. Dotyka ona zwykle młodych mężczyzn, u których zaburzenie nie wiąże się z chorobami czy stosowaniem farmaceutyków. Panowie często cierpią na impotencję psychogenną ze względu na przewlekłe zmęczenie, nadmierny stres, zaburzenia snu czy konflikty z partnerką. Niekiedy przyczynia się do niej nerwica, częsta masturbacja lub monotonia w łóżku. Dotyczy ona często tych mężczyzn, którzy są wrażliwi na swoim punkcie i nieodporni na stres. Jednorazowy epizod impotencji, związany na przykład z kłopotami w pracy, może boleśnie uderzyć w ich ego. Uznają go za porażkę i dowód, że są niemęscy. Strach przed kolejnym tego typu zdarzeniem blokuje ich, przyczyniając się do pogłębienia problemu.
Objawy zaburzeń erekcji na tle psychicznym
Impotencja może mieć przyczyny biologiczne lub psychiczne. Seksuolog podczas pierwszej wizyty wyklucza u mężczyzny jej podłoże chorobowe lub związane z farmakoterapią czy używkami. Jeżeli wywiad i badania nie potwierdzą problemów natury fizjologicznej, lekarz może zacząć podejrzewać impotencję psychogenną. Wskazuje na nią także to, że pacjent miewa ranne i nocne wzwody. Zazwyczaj także nie ma kłopotu z erekcją w czasie masturbacji lub samych pieszczot. Istnieją także metody diagnostyczne, które mogą potwierdzić psychogenne zaburzenia erekcji. Stosuje się specjalny mankiet, który zakłada się wokół prącia, aby mierzyć powiększanie penisa w czasie snu. Lekarz może także wstrzyknąć do ciała jamistego lek wazoaktywny. Jeśli prącie w nocy i podczas testu reaguje normalnym wzwodem, podłoże impotencji jest najpewniej psychologiczne.
Impotencja psychogenna – jak sobie z nią poradzić?
Nie ma prostej metody radzenia sobie z impotencją psychogenną. Ponieważ jej źródło leży w psychice mężczyzny, nie pomogą na nią środki farmaceutyczne. Panowie cierpiący na tego rodzaju zaburzenia erekcji powinni przede wszystkim wyeliminować czynniki, które do nich doprowadzają. Zwiększenie aktywności fizycznej, wysypianie się, rzucenie palenia czy nauka metod radzenia sobie ze stresem mogą być bardzo pomocne. Konieczna jest wizyta u seksuologa, który odkryje naturę męskich problemów. Może skierować pacjenta na psychoterapię. W jej trakcie powinien on uświadomić sobie, w czym leży źródło jego impotencji. Pozbycie się przekonania, że mężczyzna musi być zawsze gotowy na seks, a także odbudowanie więzi z partnerką, mogą znacznie poprawić jakość życia seksualnego.
Skuteczne sposoby na osiągnięcie erekcji
Z wiekiem mężczyźni potrzebują więcej czasu, aby uzyskać erekcję. Dłuższa stymulacja seksualna, polegająca na przykład na masażu erotycznym, może być bardzo pomocna. Warto też zastosować aromaterapię z wykorzystaniem olejku sandałowego lub tymiankowego. Panowie mają tendencję do zbytniego skupiania się na tym, by osiągnąć wzwód, przez co nadmiernie się stresują. W takiej sytuacji powinni ustalić sobie plan działania na wypadek, gdyby do erekcji nie doszło. Dzięki temu skoncentrują się w pełni na pieszczotach i przyjemności. Co ważne, o problemach z potencją musimy otwarcie rozmawiać. Gdy mężczyzna cierpi na zaburzenia wzwodu, jego partnerka może czuć się nie dość atrakcyjna, by go podniecić. Oboje zamykają się wtedy w sobie, czując się winni zaistniałej sytuacji. Szczera rozmowa na ten temat i ewentualna wizyta u psychologa pozwolą na rozwiązanie naszych problemów.
Karolina Solga