Zapalenie pęcherza moczowego to bolesna i wstydliwa dolegliwość, która może przytrafić się każdej kobiecie. Infekcja pęcherza po stosunku – czy można jej zapobiec?
Infekcja pęcherza moczowego
Infekcja pęcherza to typowo kobieca przypadłość. Niektóre z pań, przynajmniej raz w roku doznają problemów, związanych z infekcją tego typu. Nie trudno o zakażenie bakteryjne, czy podrażnienie miejsc intymnych. Niewłaściwa pielęgnacja, korzystanie z miejskiego basenu, sauny a nawet seks, mogą być przyczyną uporczywej infekcji. Mimo, że dolegliwości z nią związane mijają po kilku dniach, to zawsze można przeciwdziałać, by nie dopuścić do takiego stanu wrażliwych miejsc intymnych.
Infekcja pęcherza po stosunku
Uczucie pieczenia, ból przy oddawaniu moczu i częste parcie na pęcherz – to typowe objawy infekcji pęcherza. Wszelkie drobnoustroje mogą zaatakować miejsca intymne. Ze względu na budowę anatomiczną, to właśnie kobiety są bardziej narażone na rozwój tego typu przypadłości. Stan zapalny nie należy do przyjemnych. Zdarza się, że dolegliwości związane z pęcherzem, pojawiają się po stosunku. Podczas seksu, mogą być przenoszone bakterie czy wirusy, które rozwijają się w środowisku pochwy. Nasz partner seksualny, może nie być świadomy, że jest ich nosicielem, ponieważ choroby intymne, często nie dają żadnych oznak u mężczyzn. Chlamydie, rzeżączka czy gronkowiec, to niektóre z przyczyn infekcji intymnych. Częste kontakty seksualne, bez zabezpieczenia w formie prezerwatywy, sprzyjają rozwojowi infekcji. Przygodny seks również nie jest korzystny dla zdrowia intymnego kobiety. Podczas seksu, łatwo przenieść bakterie, więc wystarczy jeden przypadkowy stosunek, by zwiększyć ryzyko infekcji pęcherza.
Czy można jej zapobiec?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Objawy infekcji są bolesne i mało komfortowe, więc taka wizja powinna przekonać kobiety do działań profilaktycznych. Zdrowie intymne jest przecież bardzo ważne. Nieoceniona jest odpowiednia higiena intymna, szczególnie w miejscach publicznych, gdzie aż roi się od bakterii. Należy dbać o swoje ciało, bez względu na to, gdzie jesteśmy. Kobiety mogą chronić swoją pochwę, używając płyn do higieny intymnej. Pomaga on utrzymać prawidłowe pH pochwy i chroni przed bakteriami. Choroba podczas seksu to podstawa, szczególnie, gdy nie mamy stałego partnera seksualnego. Prezerwatywy zapewnią nam higienę i zabezpieczenie przed groźnymi chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Po stosunku płciowym, warto umyć miejsca intymne, co pozwoli usunąć zarazki, które mogły dostać się do cewki moczowej. Wypijanie przynajmniej 2 litrów wody dziennie to równie dobry sposób zapobiegawczy. Woda wypłukuje z organizmu zbędne bakterie. Więcej pijąc, częściej oddajemy mocz, więc oczyszczamy tym samym drogi moczowe, co zmniejsza ryzyko zasiedlania się w nich bakterii oraz grzybów.
Infekcji pęcherza można skutecznie zapobiec. Wystarczy tylko dbać o swoje zdrowie intymne, nie tylko po stosunku.
Katarzyna Antos