infekcje-ukladu-moczowego-w-okresie-menopauzy

Choroby układu moczowego należą do najczęściej pojawiających się infekcji u kobiet. Szczególnie często dotyczą kobiet, które przechodzą menopauzę. Skąd się biorą infekcje układu moczowego? Jak sobie z nimi radzić?

Przyczyny infekcji układu moczowego w okresie menopauzy

W organizmie kobiet, które przechodzą menopauzę, dokonuje się wiele zmian, m.in. błony śluzowej i flory bakteryjnej pochwy oraz cewki moczowej. Sprzyja to powstawaniu zakażeń układu moczowego. W czasie menopauzy czynnikami ryzyka, które zwiększają możliwość zachorowania są: zmniejszone stężenie estrogenów w organizmie, nietrzymanie moczu, zaleganie moczu w pęcherzu, przepuklina pęcherzowa czy leczenie chirurgiczne w obrębie układu moczowo-płciowego. Jedną z głównych przyczyn powstawania infekcji układu moczowego, niezależnie od wieku pacjentek, jest bakteria Escherichia coli.

Objawy zakażenia układu moczowego

Kobiety, które cierpią na infekcje układu moczowego, skarżą się na pieczenie i ból w trakcie oddawania moczu, bóle w podbrzuszu, uczucie parcia na mocz oraz częste oddawanie moczu. Dodatkowo chorobie towarzyszy ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Niestety infekcje układu moczowego w czasie menopauzy mogą często powracać – nawet co kilka miesięcy.

Leczenie i zapobieganie infekcjom układu moczowego

Infekcje układu moczowego są najczęściej leczone antybiotykami. Antybiotykoterapia przynosi najlepsze rezultaty, choć w przypadku powracających często zakażeń antybiotyki muszą być cyklicznie zmieniane.

M. Witczak