Justin Bariso w swojej książce Inteligencja emocjonalna w działaniu pokazuje, jak ważna jest świadomość własnych uczuć i umiejętność zrozumienia drugiej strony. To pozycja, po którą powinien sięgnąć każdy z nas, aby zrozumieć, jak działają pewne nawyki, co tak naprawdę stoi za naszą złością. To także książka, która uczy nas opanowania emocjonalnego.
Jaką rolę pełni inteligencja emocjonalna?
Inteligencja emocjonalna pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony zapewnia lepszy wgląd we własne uczucia, pozwala nimi zarządzać i tym samym czyni nasze życie bardziej szczęśliwym. Z drugiej pozwala lepiej zrozumieć emocje drugiej strony za sprawą empatii. W rezultacie inteligencja emocjonalna przyczynia się do unikania konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych.
Jak rozpoznać swoje prawdziwe emocje?
Wiele osób ma kiepski kontakt z własnymi emocjami. Dostrzegamy tylko to, co jest widoczne na pierwszy rzut oka. Gdy się złościmy na swojego faceta, to zazwyczaj skupiamy się na konkretnej sytuacji. Jednak, gdybyśmy sięgnęły w głąb siebie, dostrzegłybyśmy, że przeszkadza nam więcej jego zachowań, które odbieramy jako brak szacunku do naszej osoby. W głębi serca czujemy się przez niego niedocenione i niekochane, dlatego kwestia rozrzuconych ubrań potrafi urosnąć do rangi wielkiego problemu. On nie rozumie, co w tym takiego strasznego, to tylko rozrzucone ubrania, które zaraz można pozbierać. Ona jednak dostrzega w tym brak szacunku do swojej pracy, który świadczy o braku miłości z jego strony.
Jak nauczyć się panować nad emocjami?
Bardzo często emocje biorą nad nami górę. Justin Bariso w książce Inteligencja emocjonalna w działaniu pokazuje, jak nauczyć się nad nimi panować. Często, gdy się czegoś boimy, uruchamiamy odruchowo gniew i zaczynamy atakować drugą osobę. Jest to zaprogramowany przez lata mechanizm obronny. Bardzo często, gdy ochłoniemy, dostrzegamy swój błąd i zaczynamy żałować wypowiedzianych słów. Jednak już ich nie cofniemy.
Jak nauczyć się mówić o swoich uczuciach?
Justin Bariso zwraca też uwagę na przeciwny problem. Niektóre osoby w ogóle nie umieją wyrażać swoich uczuć, bo się tego po prostu boją. Ich z kolei zachęca do większej otwartości i bezpośredniości. W wybraniu odpowiedniej postawy ma pomóc seria szybkich pytań przygotowanych przez autora.
Blaski i cienie empatii
Inteligencja emocjonalna w działaniu pokazuje, jak ważna jest empatia. Umiejętność wczucia się w położenie drugiej osoby, znacznie ułatwia niesienie jej pomocy i wzajemną komunikację. Jednak empatia ma też drugą stronę medalu. Możemy czuć się obciążeni uczuciami drugiej osoby, jej problemy mogą doprowadzić nas do stanów depresyjnych.
Inteligencja emocjonalna ułatwia nawiązywanie dobrych relacji z ludźmi, w tym ze współpracownikami czy przyjaciółmi. To cenna umiejętność, ale trzeba pamiętać, że niektórzy mogą wykorzystywać ją do niewłaściwych celów, manipulując innymi.