Czy wiesz, że niektóre osoby pracę nad projektem rozpoczynają od posprzątania biurka? Inaczej nie potrafią się na nim skupić, są mało wydajne i kreatywne. Dlaczego tak się dzieje? W naszym artykule podpowiadamy, jak bałagan wpływa na naszą psychikę.
Spis treści:
- Wpływ bałaganu na psychikę
- Jak bałagan wpływa na naszą psychikę i dlaczego?
- Dlaczego bałagan powoduje problemy z koncentracją?
- Czym jest bałagan?
- Osoby lękowe i ich potrzeba kontroli
- Uzależnienie od sprzątania
- Jak uporać się z bałaganem?
Wpływ bałaganu na psychikę
Naukowcy postanowili zweryfikować informację o tym, iż bałagan wpływa negatywnie na psychikę. W tym celu badali poziom hormonów stresu oraz pytali o wydarzenia, które mogłyby powodować zdenerwowanie. Okazało się, że choć u części badanych nie dochodziło do sytuacji mogących rodzić napięcie nerwowe, to poziom hormonów stresu był u nich wysoki. Osoby te skarżyły się natomiast na bałagan. Co ciekawe, bardziej wrażliwe na nieporządek okazały się kobiety. Mężczyźni nie reagowali stresem na bałagan.
Jak bałagan wpływa na naszą psychikę i dlaczego?
Dlaczego bałagan wpływa negatywnie na naszą psychikę? Okazuje się, że wszystkiemu winne są bodźce, które generuje. Gdy przebywamy pośród nieporządku, nasze zmysły rejestrują wiele bodźców. Te z kolei powodują przemęczenie ośrodkowego układu nerwowego. Zjawisko to w sposób szczególnie intensywny zachodzi u osób posiadający wysoko wrażliwy system nerwowy. W ich przypadku bodźce te są jeszcze silniejsze i dokuczliwe.
Dlaczego bałagan powoduje problemy z koncentracją?
Osoby, które mają bałagan na biurku czy w mieszkaniu, nie mogą skupić się na wykonywanych zadaniach. Cierpią na spadek kreatywności. Na dodatek chodzą rozdrażnione i łatwo można je wyprowadzić z równowagi. Wszystkiemu winny jest przesyt bodźcami napływającymi z nieuporządkowanej przestrzeni. Jeśli masz bałagan w sypialni, musisz liczyć się z tym, że pojawią się u ciebie problemy z zasypianiem. Możesz mieć też trudności z odpoczynkiem.
Czym jest bałagan?
Pamiętajmy o tym, że każdy z nas inaczej definiuje bałagan. Jednemu będą przeszkadzać rzeczy na podłodze, ale już nie kurz na parapecie. Druga osoba musi mieć natomiast każdą rzecz na swoim miejscu, ułożyć książki w kolejności alfabetycznej lub od największej do najmniejszej. W związku z tym każdemu z nas będą też przeszkadzać inne rzeczy.
Osoby lękowe i ich potrzeba kontroli
Czy wiesz, że z porządkiem, tak jak z każdą inną rzeczą w życiu, można przesadzić? Uzależnienie od sprzątania to przypadłość, z którą borykają się osoby lękowe. W ich przypadku występuje silna potrzeba kontroli. Najłatwiej jest ją sprawować nad przestrzenią wokół siebie, starannie odwieszając ubrania czy chowając talerze na przypisane im miejsce.
Uzależnienie od sprzątania
Uzależnienie od sprzątania można rozpoznać po tym, że wpływa negatywnie na inne sfery życia. Np. musimy wszystko ładnie ułożyć, dlatego spóźniamy się do pracy. Albo równo ułożone ręczniki są dla nas tak ważne, że ciągle robimy o nie aferę partnerowi. Jeśli sprzątanie wpływa negatywnie na nasze relacje z innymi ludźmi, to znaczy, że mamy problem, o którym warto porozmawiać z psychologiem.
Jak uporać się z bałaganem?
Aby nie męczył nas bałagan, który odbiera nam kreatywność, warto zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, należy podzielić się domowymi obowiązkami z innymi członkami rodziny. Nie bójmy się zaprosić do walki z bałaganem własnych dzieci. Trzeba im bowiem wpoić pewne zasady współegzystowania. Po drugie, musimy dokonywać racjonalnych decyzji zakupowych. Konsumpcjonizm sprzyja dokupywaniu kolejnych rzeczy, przez co nasze mieszkanie pęka w szwach i trudniej utrzymać w nim porządek. Musimy też nauczyć się rozstawać z rzeczami, które są zbędne. Nie znaczy to, oczywiście, że mamy wyrzucać je na śmietnik. Warto spróbować je odsprzedać lub oddać potrzebującemu.