jak-czesto-nalezy-wykonywac-morfologie

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań, o którym zapominamy. Jak często należy wykonywać morfologię?

Morfologia czyli badanie krwi

Badanie krwi to podstawowa forma diagnostyczna i profilaktyczna. Morfologia pozwala na sprawdzenie ilości krwinek we krwi. Bada się ilość czerwonych krwinek (RBC), białych krwinek (WBC), liczbę płytek krwi (Plt) czy poziom hemoglobiny (Hgb). Krew pobiera się niezależnie od wieku pacjenta. Bez takiego badania nie można przeprowadzić operacji czy rozpoznać wielu chorób. Krew krąży w całym naszym organizmie, więc odgrywa bardzo ważną rolę. Jej badanie pozwala często udzielić odpowiedzi na wiele pytań związanych ze stanem zdrowia. I choć niektórzy boją się pobierania krwi, to niezbędne i często konieczne badanie w medycynie.

Jak często należy wykonywać morfologię?

Wiele osób wykonuje badania krwi dopiero w momencie pojawienia się problemów ze zdrowiem. Gdy nie znamy ich przyczyny i udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, możemy zostać skierowani na morfologię, co pozwala wykluczyć podejrzenia i zdiagnozować ewentualne przyczyny kłopotów. Takie badanie może być także pierwszym krokiem to bardziej szczegółowych, które pokazują istotne wskaźniki, niezbędne w diagnostyce poważniejszych chorób. Morfologia jest badaniem, które osoby dorosłe,nie będące w grupie ryzyka powinny wykonywać raz na rok. Sytuacja może być inna, jeśli morfologia jest wynikiem badań okresowych w zakładzie pracy, czy jest częścią monitorowania choroby. Wtedy może, a nawet musi być wykonywana znacznie częściej niż raz w roku.

Badanie krwi jako cenne źródło wiedzy

Morfologia dostarcza informacji na tema funkcjonowania całego organizmu. Jest niezbędna przy diagnozie anemii, czyli niedokrwistości. Choroby wykryte w odpowiednim momencie mogą być całkowicie wyleczalne, dlatego badanie krwi jest tak istotne w postępowaniu medycznym. Choroby hematologiczne, białaczka, chłoniaki czy nowotwory to tylko niektóre z poważnych schorzeń, które można wykryć za pomocą morfologii krwi. Zbyt duża lub zbyt mała ilość krwinek czy płytek może być powodem osłabienia, zmęczenia i wielu innych objawów. Nie warto ich lekceważyć. Badanie krwi jest proste. Lekkie ukłucie to nic w porównaniu z tragicznymi skutkami chorób, dlatego nie zapominajmy o morfologii i wykonujmy ją przynajmniej raz w roku.

Katarzyna Antos