jak-dbac-o-stope-cukrzycowa

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Jeśli chory nie przyjmuje insuliny, w jego krwi glukoza utrzymuje się na wysokim poziomie. Podwyższone stężenie cukru wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie organizmu.

Naukowcy udowodnili, iż nadmiar glukozy przyczynia się do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Żyły i tętnice tracą elastyczność, w skrajnych przypadkach zarastają. Stopa, do której nie dociera dostateczna ilość krwi, jest niedotleniona.

Zespół neuropatyczny

Wyróżniamy również zespół neuropatyczny. W jego przypadku dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych, co z kolei przekłada się na zmniejszenie czucia i wibracji. To zaburzenie niesie ze sobą poważne konsekwencje. Osoby, u których stwierdzono zespół neuropatyczny, nie czują bólu przy przerwaniu ciągłości naskórka.

Działania profilaktyczne

W związku z tym, iż w skrajnych przypadkach stopa cukrzycowa wymaga amputacji, należy dbać o tę część ciała. Niezwykle istotną rolę odgrywa profilaktyka. Osoby, które regularnie wyrównują poziom cukru we krwi, rzadziej zmagają się z powikłaniami. Warto pamiętać, iż stopy diabetyka są niezwykle podatne na urazy i niewrażliwe na ból.

Jak dbać o stopę cukrzycową?

Cukrzycy powinni otoczyć stopy szczególną troską. Wybierając obuwie, należy kierować się wygodą i aspektem praktycznym. Unikajmy ciasnych butów, ponieważ prowadzą one do otarć. Przed wyjściem z domu zakładajmy skarpety, nawet kilkuletnie adidasy mogą przyczynić się do powstania bolesnych odcisków. Niezwykle istotną rolę odgrywa również surowiec, z którego wykonano obuwie. Materiały syntetyczne ograniczają przepływ powietrza i tym samym wpływają negatywnie na stopy.

Irmina