To, kim jesteśmy, w jaki sposób myślimy, jak działamy, jest wynikiem tego, co nas w życiu spotkało, czego się nauczyliśmy. Cały ten ogrom wiedzy nazywamy pamięcią. W jaki sposób ona działa, jak zapamiętujemy i co nam może w tym procesie przeszkodzić?
Podsumowanie
Aby najlepiej przedstawić budowę pamięci, spójrzmy na poniższy obrazek. Żółte kropki to informacje, które zdobywamy, a czerwone strzałki pokazują, jakimi drogami one do nas przychodzą. Wielki okrąg to nasza pamięć. Na początku mamy mały magazyn z dużą ilością kropek – to pamięć ultrakrótka.
Następnie widzimy lejki, przez które przedostają się informacje – to nasze filtry uwagi. Później mamy magazyn pamięci krótkotrwałej – jest w niej niewiele elementów, które są porównywane z pamięcią długotrwałą, która znajduje się w trzecim, żółtawym polu.
Niektóre z nich wracają do pamięci krótkotrwałej (na przykład dręczące nas myśli, rozpamiętywanie urazy czy krzywdy). Inne zostają od razu przerzucone do pamięci długotrwałej – są ważne, interesujące, niektórym to może zająć więcej czasu, innym mniej. Inne są po prostu wyrzucane ze świadomości.
O przypominaniu, błędach, sposobach na usprawnienie pamięci i innych ciekawostkach przeczytacie w kolejnych artykułach. Już teraz zapraszam do lektury!
Joanna Pastuszka-Roczek