Therese Huston w swoim poradniku Jak kobiety podejmują decyzje, przygląda się, jak wybierają panie i mężczyźni. To wartościowa pozycja, z którą należy się zapoznać, aby zrozumieć, dlaczego kobiety powinny mieć możliwość zasiadania w gremiach decyzyjnych. Jak wykazały badania naukowe, przedsiębiorstwa, w których jest co najmniej kilka kobiet na kierowniczych stanowiskach, generują o 15% większe zyski od firm zarządzanych wyłącznie przez mężczyzn.
Kobiety podejmują racjonalne decyzje
Wbrew obiegowej opinii kobiety nie opierają się na mitycznej intuicji. Panie mają większą tendencję do przeprowadzania szczegółowej analizy sytuacji. Być może potrzebują nieco więcej czasu na dokonanie wyboru, ale nie wynika to z ich niezdecydowania, lecz dążenia do trafnej oceny konsekwencji. Kobiety bardziej stawiają na rozum i drobiazgowe podejście do problemu. Mężczyźni częściej kierują się przeczuciem lub tym, co w pierwszej chwili uważają za najlepsze rozwiązanie. Refleks bywa ważny, ale czasem lepiej poświęcić więcej czasu na drobiazgową analizę, gdyż pozwala ona uniknąć wielu błędów.
Kobieta dokonuje trafniejszej oceny ryzyka
Stres w przypadku mężczyzn bywa problematyczny. Mogłoby się wydawać, że panowie mają silniejszą psychikę i są bardziej odporni na nerwową atmosferę towarzyszącą niektórym sytuacjom. Tymczasem, gdy ich organizm zalewa kortyzol, a perspektywa dużej wygranej jest choćby minimalna, mężczyźni podejmują bardzo ryzykowne decyzje. Kobiety w wyniku stresu stawiają na wnikliwą ocenę sytuacji, ostrożnie stawiają kroki i rozpatrują wszystkie warianty. Wolą pewną, małą nagrodę od dużej, ale mało prawdopodobnej.
Teoria psich zaprzęgów
Therese Huston w swoim poradniku Jak kobiety podejmują decyzje przywołuje też teorię psich zaprzęgów. Kobiety mogą przygotowywać czworonogi do wyścigu, opracowywać cały plan działania, ale to mężczyzna ma trzymać lejce. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni uważają, że lepiej, gdy odpowiedzialne decyzje i zadania przypadają w udziale panom. Czują się wtedy pewniej. Tymczasem sukcesy mężczyzn nierzadko są efektem pracy kobiet. Może warto więc zaufać, że panie potrafią równie skutecznie poprowadzić swój team do zwycięstwa?
Jak kobiety podejmują decyzje?
Tak naprawdę problem tkwi w tym, iż kobiety często zmagają się z małą pewnością siebie. Choć mają wiedzę i zdolności analityczne, podejmują świetne decyzje, to boją się oceny swoich wyborów i wolą pozostawić władzę mężczyznom. Tymczasem świat, w którym obie płcie wspólnie dokonują wyborów, jest pełniejszy i lepszy. Kobieta wnosi do firmy zdolności analityczne i umiejętność kalkulacji ryzyka, mężczyzna natomiast jest w stanie zbalansować jej nadmierną ostrożność. Efekt: decyzja, która nie jest ani zbyt zachowawcza, ani zbyt ryzykowna.
Jak kobiety podejmują decyzje to doskonała pozycja dla każdego, komu bliskie są idee równości i rozwoju. Therese Huston podkreśla, że kobiety nie są ani mniej inteligentne ani bardziej emocjonalne od mężczyzn, gdy przychodzi im dokonać wyboru. Potwierdzają to badania naukowe. Nie jest to zatem idea wymyślona i lansowana przez nawiedzone feministki. Poradnik Jak kobiety podejmują decyzje wysyła też istotny komunikat: obecność kobiet w kadrach zarządzających umożliwia dokonywanie lepszych wyborów. Równouprawnienie jest zatem tutaj z pożytkiem dla wszystkich.