Żyjemy w ciągłym stresie, przez co jesteśmy nieustannie narażeni na oddziaływanie kortyzolu. Problemy w pracy, konflikty w związku, trudne relacje z rodzicami czy trudności z wynajmem mieszkania – wszystko to negatywnie rzutuje na nasze zdrowie i samopoczucie. W naszym artykule podpowiadamy, jak kortyzol wpływa na organizm.
Spis treści:
- Jak zwalczamy stres?
- Kortyzol a stan przedcukrzycowy
- Jak kortyzol wpływa na organizm?
- Wolne rodniki a zmiany nowotworowe
- Przyczyny chorób neurodegeneracyjnych potrafią zaskoczyć
- Przewlekły stres a otyłość brzuszna
- Dieta łagodząca stres
Jak zwalczamy stres?
Gdy pojawia się stres, na ogół sięgamy po tabletki na uspokojenie. Te jednak tylko pozwalają nam zasnąć, lecz nie zwalczają destrukcyjnych skutków oddziaływania kortyzolu. Hormon stresu wpływa na szereg procesów zachodzących w organizmie. Może utrudniać nawet zajście w ciążę i powodować gwałtowny spadek libido.
Kortyzol a stan przedcukrzycowy
Jak kortyzol wpływa na organizm? Okazuje się, że może powodować stan przedcukrzycowy. Jeśli w młodym wieku, nie jedząc słodyczy i tłustych potraw, masz bardzo wysoki poziom cukru we krwi, a prowadzisz stresujący tryb życia, to znak, że być może winny jest temu kortyzol. Znalezienie sposobów na łagodzenie napięcia nerwowego może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi.
Jak kortyzol wpływa na organizm?
Stres jest wpisany w nasze życie. Teoretycznie ma nas uchronić przed zagrożeniem. Gdy odczuwamy stres, mobilizujemy się do walki lub ucieczki. Jeśli zagrożenie zostanie pokonane, poziom kortyzolu powinien opaść. Niestety w praktyce często stresujemy się kwestiami, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale dość znacznie je zatruwają. Problemy z pracą, problemy z wynajmem mieszkania – wszystko to sprawia, że kortyzol dość długo utrzymuje się na wysokim poziomie. W rezultacie utrudnia przyswajanie witamin i minerałów, przez co stajemy się jeszcze bardziej rozdrażnieni.
Wolne rodniki a zmiany nowotworowe
Stres powoduje też powstawanie wolnych rodników. To niezwykle reaktywne cząstki, które mogą uszkadzać makromolekuły w komórkach, w tym białka i DNA. W rezultacie zwiększają ryzyko raka i przyspieszają proces starzenia się. Aby zneutralizować wolne rodniki, warto sięgnąć po produkty bogate w antyoksydanty. Najwięcej przeciwutleniaczy zawierają świeże owoce, warzywa, przyprawy oraz zioła.
Przyczyny chorób neurodegeneracyjnych potrafią zaskoczyć
Wysoki poziom wolnych rodników sprzyja stanom zapalnym, w tym o charakterze przewlekłym. Istnieje duży związek między przewlekłym stresem a chorobami neurodegeneracyjnymi. Jak kortyzol wpływa na organizm? Utrudnia koncentrację i logiczne myślenie. Osłabia naszą kreatywność. Krótko mówiąc, działa destrukcyjnie na układ nerwowy.
Przewlekły stres a otyłość brzuszna
Kortyzol sprawia, że w naszym mózgu powstaje za mało leptyny, czyli neurohomornu informującego, że jesteśmy już najedzeni. W rezultacie spożywamy znacznie więcej kalorii, niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie. Sięgamy głównie po produkty słodkie i tłuste, ponieważ te przez krótki czas poprawiają nasze samopoczucie. Długotrwały stres może zatem powodować otyłość brzuszną i nadwagę.
Dieta łagodząca stres
Co ciekawe, im jesteśmy starsi, tym gorzej znosimy stres. Nadnercza uwalniają więcej kortyzolu do krwi, ponieważ komórki stają się na niego mniej wrażliwe. Aby obniżyć poziom kortyzolu, należy wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy C i B5. Witaminę C znajdziemy w świeżych owocach i warzywach, w tym w malinach, porzeczce, aronii czy jagodach. Natomiast bogate źródło witaminy B5 stanowią cielęcina, rośliny strączkowe, owies, sorgo, żyto i jęczmień.
Korzystnie na samopoczucie wpływa też aminokwas tyrozyna, który stanowi prekursor serotoniny. Znajdziemy go w jajach, orzechach włoskich i twarogu.
Zapraszamy do lektury: