Chyba nie ma w naszym kraju osoby, której problem alkoholizmu by nie dotyczył – w bliższej lub dalszej rodzinie na co dzień stykamy się z osobami, które są uzależnione od alkoholu. Nałóg, który dotyczy każdej grupy społecznej, zarówno kobiet jak i mężczyzn, osoby starsze oraz młodzież, prowadzi do wyniszczenia organizmu, ma duży wpływ na relacje rodzinne oraz sprawy zawodowe osoby uzależnionej. Dlatego tak ważne jest, aby w porę pomóc takiej osobie i skierować ją na terapię – zarówno psychologiczną, jak i farmakologiczną. Ponieważ leczenie wymaga odpowiedniego podejścia oraz sprzyjających warunków – wiele lekarzy – specjalistów w dziedzinie uzależnień, oferuje pomoc także w domu pacjenta, bez potrzeby odwiedzania gabinetu czy zamknięcia w placówce odwykowej.
Alkoholizm czym jest? Jakie są jego objawy?
Z uzależnieniem mamy do czynienia wtedy, kiedy osoba traci kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, pijąc regularnie, bez względu na konsekwencje do których należą m.in. pogarszające się wyniki w pracy, konflikty rodzinne czy problemy ze zdrowiem. Zbyt rzadko mówi się, że nałóg ten wiąże się także z objawami odstawiennymi, (tzw. zespół abstynencyjny) które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie, a objawiają się nawet halucynacjami czy napadami drgawek padaczkowych. Bez względu na stadium uzależnienia, istnieją sposoby wyleczenia się z alkoholizmu.
Nie możemy zapominać, że alkoholizm jest problemem niezwykle złożonym i nie bez przyczyny nazywa się go „chorobą duszy”. Dlatego podejmując próby wyleczenia warto sięgnąć po wsparcie osób pracujących z osobami uzależnionymi: skorzystać z terapii indywidualnej lub grupowej. Z pomocą przychodzą także lekarze, którzy dobiorą odpowiednie leczenie farmakologiczne, które może być przeprowadzone w gabinecie lub w domu pacjenta.
Jak leczyć alkoholizm w domu farmakologicznie?
Terapia farmakologiczna polega na aplikacji specjalistycznego implantu pod skórę pacjenta zawierający lek Naltrexone, który blokuje efekty konsumpcji alkoholu. Innym lekiem, który wywołuje awersje do napojów wyskokowych jest Disulfiram. Oba medykamenty działają przez wiele miesięcy, są całkowicie bezpieczne dla życia i zdrowia pacjenta. Zabieg zaszycia musi być wykonany za zgodą pacjenta, który zachowa minimum tygodniową abstynencję od napojów wyskokowych. Wykonywany jest z użyciem znieczulenia miejscowego i jest praktycznie bezbolesny. Co istotne, wszywka alkoholowa jest niewidoczna, nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Leki można zażywać doustnie lub przyjmować zastrzyki, lecz to wszywka alkoholowa jest najbardziej skuteczna i nie wymaga od pacjenta regularności i systematyczności, co bywa ogromnym problemem w przypadku osób uzależnionych od alkoholu.
Jak leczyć alkoholizm w domu – Etapy
Istnieje możliwość prowadzenia terapii farmakologicznej w domu pacjenta. Całą diagnostykę, badania, a także zabieg aplikacji wszywki alkoholowej można przeprowadzić w środowisku domowym, w którym pacjent czuje się bezpiecznie. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, lecz niewątpliwie poprawia komfort osoby leczonej. Bez względu na to czy leczenie odbywa się w gabinecie czy domu pacjenta, o jego skuteczności zawsze decyduje nastawienie alkoholika oraz to czy zdaje sobie sprawę z istoty swojego problemu. Lekarze, którzy wiedzą jak wyleczyć alkoholizm, nie tylko aplikują lek, lecz także pomagają dobrać dietę odpowiednią dla osób, które wychodzą z nałogu czy pomóc w dobraniu odpowiedniej terapii psychologicznej, która może być wsparciem przy leczeniu farmakologicznym.
Dla kogo jest taki tryb leczenia alkoholizmu?
Alkoholik często sam z siebie nie trafia do gabinetu, więc leczenie domowe często jest rozwiązaniem, które pomaga wykonać pierwszy krok ku rozpoczęciu walki z uzależnieniem od alkoholu. Pierwsza wizyta w gabinecie często wiążę się ze strachem i niepewnością, a także poczuciem wstydu. Inną kwestią jest to, że pacjenci chcą pozostać anonimowi, szczególnie kiedy wykonują zawód, który wymaga zaufania społecznego czy są osobami publicznymi. Dotyczy to tzw. Alkoholików Wysoko funkcjonujących (HFA), którzy są aktywni zawodowo, spełniający się w pracy i często odnieśli sukcesy na szczeblu zawodowym. Dla takich osób leczenie w domu jest jednym z warunków jego rozpoczęcia. Tego typu osoby boją się także konfrontacji z innymi pacjentami, których mogliby spotkać na korytarzu gabinetu. Przyczyną dlaczego część osób uzależnionych decyduje się na leczenie nałogu w domu są także sprawy organizacyjne. Wiele gabinetów znajduje się w dużych miastach, więc wiele pacjentów ma problemy z ich odwiedzaniem. Dlatego, aby pomóc jak największej liczbie osób, niektórzy lekarze decydują się także leczyć alkoholika w domu, tak jak specjaliści z ośrodka Insertmed, którzy oferują wsparcie osobie uzależnionej w czasie leczenia oraz po jego zakończeniu. Jeśli szukasz pomocy i chcesz wyrwać się ze szpon nałogu, zachęcamy do kontaktu z placówką pod numerem telefonu: +48 697 684 567 lub e-mailowo: kontakt@insertmed.pl.