Grzybica pochwy to jedna z najczęstszych dolegliwości okolic intymnych, występująca u kobiet. Choroba wymaga leczenia nie tylko dlatego, że powoduje duży dyskomfort, ale zaniedbana może rozprzestrzenić się na inne narządy w organizmie. Choć jest to schorzenie, z którym można poradzić sobie dosyć łatwo, to jednak trzeba zacząć szybko działać, aby nie doszło do nieprzyjemnych następstw. Zobaczmy, jak leczyć grzybicę i czy można to zrobić domowymi sposobami?
Domowe sposoby na grzybicę pochwy
Choć w sieci znajdziemy wiele porad, jak złagodzić dolegliwości, specjaliści odradzają stosowanie się do większości z nich. Dlaczego? Chcąc bezpiecznie wyleczyć chorobę, najlepiej wykorzystać bowiem preparaty, które przeznaczone są specjalnie na tę dolegliwość. Choć z infekcją można poradzić sobie bez interwencji lekarza, to tylko wtedy, gdy mamy wiedzę na temat tego, jak leczyć grzybicę.
Pierwszym krokiem do redukcji objawów infekcji pochwy, jest zażywanie probiotyków. Grzybica bywa najczęściej skutkiem zaburzeń flory bakteryjnej wyściełającej pochwę, co prowadzi do rozwoju drobnoustrojów. Zażywając zdrowe bakterie w formie doustnej lub globulek dopochwowych, przyspieszamy regenerację flory bakteryjnej, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się infekcji.
Substancją powszechnie wykorzystywaną do leczenia kandydozy jest klotrimazol. I to właśnie ten składnik jest substancją aktywną większości leków na grzybicę pochwy. Co więcej, sporo takich produktów medycznych możemy kupić bez recepty, a wykazują one wysoką skuteczność. Klotrimazol znajdziemy w postaci kremu bądź żelu do smarowania okolic intymnych, lub globulek dopochwowych. Stawiając na te drugie, możemy szybciej wyleczyć infekcję, gdyż globulki trafią bezpośrednio w źródło problemu.
Jak zapobiegać grzybicy pochwy?
Często słyszy się zwrot „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Jest to oczywiście prawdą, dlatego tak ważna jest profilaktyka infekcji intymnych.
W utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej pochwy, a tym samym w uniknięciu infekcji mogą pomóc poniższe działania.
- Odpowiednia higiena intymna – zbyt częste mycie okolic intymnych może doprowadzić do osłabienia naturalnej mikroflory, a więc zwiększyć podatność na zakażenie grzybicze. Do mycia najlepiej używać kosmetyków o naturalnym pH, zawierających bakterie kwasu mlekowego. Nie używać gąbek ani myjek. Najlepiej po myciu wytrzeć okolice intymne osobnym ręcznikiem.
- Zbilansowana dieta – to, co jemy, wpływa na cały nasz organizm. Odpowiednia dieta może pomóc nam uchronić się przed kandydozą. Do jadłospisu warto wdrożyć naturalne probiotyki, takie jak kapusta i ogórki kiszone. Sporo zdrowych bakterii znajdziemy również w naturalnych jogurtach i kefirach.
- Noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny.
- Odpowiednia higiena podczas korzystania z publicznych toalet (w miarę możliwości najlepiej nie siadać bezpośrednio na desce klozetowej).
- Zachowanie szczególnej ostrożności podczas korzystania z basenów czy sauny.
Infekcje grzybicze pochwy zdarzają się dość często. I choć można je szybko wyleczyć, najlepiej użyć do tego sprawdzonych leków, zamiast stawiać na niepewne domowe specyfiki.