Rodzice bacznie obserwują wzrost i rozwój swoich dzieci. Zastanawiają się przy tym, czy wyposażyli je we wszystkie potrzebne umiejętności, aby ich pociechy poradziły sobie w dorosłym świecie pełnym wyzwań. Jak miłość rodziców wpływa na mózg dziecka? Dlaczego stanowi najważniejszy czynnik rozwojowy?
Spis treści:
- Która metoda wychowawcza jest najlepsza?
- Jak miłość rodzicielska wpływa na zdolność nauki?
- Jak zachęcać dziecko do samodzielności, aby mu nie zaszkodzić?
- Jak miłość rodziców wpływa na mózg dziecka?
- Jak miłość rodzicielska wpływa na poczucie własnej wartości?
Która metoda wychowawcza jest najlepsza?
Współczesny rodzic często uprawia pogoń za perfekcjonizmem. Zastanawia się, jak spośród wielu metod wychowawczych wybrać tę właściwą, która zapewni optymalny rozwój dziecka. Nie wszyscy korzystają z koncepcji psychologiczno-pedagogicznych, wychodząc z założenia, że najlepiej zdać się na intuicję i instynkt. Co ciekawe, istnieją też osoby, który główny nacisk kładą na wychowywanie dzieci zgodnie z nauką Kościoła, do którego należą. Każda z wyżej wspomnianych strategii może okazać się strzałem w dziesiątkę, ale też kiepskim rozwiązaniem. Klucz do sukcesu stanowi bowiem miłość rodziców. Od tego, czy są oni obecni w życiu dziecka, okazują mu czułość, uważność i angażują się w jego sprawy, zależy jego rozwój. Najbardziej szczęśliwi młodzi ludzie to ci, którzy czują się kochani przez rodziców. Ich rozwój może wówczas przebiegać w prawidłowy sposób. Nawet najlepsze metody wychowawcze na niewiele się zdadzą, jeśli rodzic woli rozwijać swoją firmę niż poświęcić czas dziecku.
Jak miłość rodzicielska wpływa na zdolność nauki?
Zastanawiasz się, jak miłość rodziców wpływa na mózg dziecka? Badania naukowe wykazały, że odpowiednie odżywianie i warunki bytowe to za mało, aby zapewnić swojemu potomstwu szczęśliwe życie. Dzieci nader wszystko potrzebują miłości rodziców. Naukowcy udowodnili, iż ta stymuluje wzrost hipokampu. To niezwykle istotna część mózgu, która odpowiada za proces uczenia się, zapamiętywania i zarządzania stresem. Dzieci, które nie czują się kochane przez rodziców, gorzej się uczą, mają problemy z koncentracją i nierzadko cierpią na stany lękowe spowodowane chronicznym napięciem nerwowym, z którym sobie nie radzą.
Jak zachęcać dziecko do samodzielności, aby mu nie zaszkodzić?
Obecnie wielu rodziców uważa, że tylko samodzielne dziecko poradzi sobie w życiu. Nadmierne okazywanie czułości i wsparcia może nie przygotować młodego człowieka do trudów codzienności. Mogłoby się wydawać, że usamodzielnianie dzieci to pozytywne zjawisko, biorąc pod uwagę nadopiekuńczość rodziców, która w ostatnim czasie jest ostro krytykowana przez psychologów. Jednak obie postawy stanowią skrajności, które negatywnie wpływają na rozwój młodego człowieka. Dziecka nie można wyręczać na każdym kroku, zwłaszcza gdy pewne czynności może wykonać samodzielnie. Niemniej swojej pociechy nie wolno też skazywać na chłód emocjonalny, stawiać jej wygórowanych oczekiwań. Psycholodzy zgodnie podkreślają, że potrzeby dziecka, w tym te o charakterze emocjonalnym, muszą być zaspokajane. Gdy niemowlę płacze, a rodzic do niego nie przychodzi, wykształca się w nim pozabezpieczny styl przywiązania. Ten w przyszłości utrudni dziecku tworzenie zdrowych relacji międzyludzkich. Taki człowiek będzie ich unikał lub nadmiernie o nie zabiegał. Udowodniono, że dzieci, których potrzeby zaspokajano, mają zdrowe poczucie własnej wartości. Nie boją się bliskości w relacjach międzyludzkich, rzadziej też borykają się ze stanami lękowymi.
Jak miłość rodziców wpływa na mózg dziecka?
Niestety, nie każdy dom rodzinny jest szczęśliwy i wspierający. Niektóre dzieci doświadczają przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony jednego z rodziców lub obojga. Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, iż są one bardziej narażone na choroby serca, cukrzycę i wystąpienie udaru. Wszelka przemoc domowa, która stanowi przeciwieństwo miłości rodzicielskiej, wpływa negatywnie na zdrowie dziecka. Co ciekawe, odebranie młodego człowieka agresywnym opiekunom i przekazanie go pod opiekę kochającej babci, może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia.
Jak miłość rodzicielska wpływa na poczucie własnej wartości?
Miłość rodziców powinna wyrażać akceptację. Dziecko musi czuć się okej, niezależnie od tego, czy przynosi ze szkoły 5 czy 3. Gdy otrzymuje od rodziców komunikat pełny akceptacji, wzrasta jego poczucie własnej wartości i szansa na lepsze wyniki w nauce. Wspierające środowisko rodzinne pozwala przezwyciężyć trudności, jakie czasem pojawiają się na niektórych etapach edukacji. Warto podkreślić, iż nie każdy przedmiot, a nawet jego dział, będzie równie łatwy dla naszego dziecka. Ludzie rodzą się bowiem z różnymi predyspozycjami. Jedni są świetnymi matematykami, drudzy wykazują talenty artystyczne. Miłość rodziców zachęca jednak do pracy nad działami, które są naszą piętą Achillesa. Udzielając dziecku wsparcia, bardziej zmotywujemy je do nauki, niż krytykując za kiepskie oceny.
Dziecko nie potrzebuje drogich zabawek czy kosztownych lekcji gry na pianinie. Dla jego rozwoju najważniejsza jest bezwarunkowa miłość rodziców, ich obecność oraz zaangażowanie. Wiele rodzin na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie idealnych, jednak wieje w nich chłodem emocjonalnym, który może zmniejszać szanse młodych ludzi na szczęśliwe życie.
Magdalena Kukurowska