Stefanie Stahl ma na swoim koncie wiele ciekawych poradników psychologicznych. Jej książki są napisane prostym językiem i czyta się je naprawdę szybko, wzbogacając swoją wiedzę o nowe zagadnienia. Nie inaczej sytuacja wygląda w przypadku poradnika Jak myśleć o sobie dobrze.
Pewność siebie wynika z dzieciństwa
To, jak postrzegamy siebie, zależy w dużej mierze od naszych rodziców. W dzieciństwie mogliśmy bowiem otrzymać pozytywny przekaz – nasi rodzice nas doceniali, okazywali nam miłość i wspierali w nowych wyzwaniach. Mogli nas też nieustannie krytykować, podkreślać brak umiejętności, a nawet wyśmiewać. Od tego, jaki komunikat wówczas zyskaliśmy, zależy nasza pewność siebie.
Jak wygląda niska samoocena?
Istnieją osoby pewne siebie, osoby z niską samooceną oraz osoby z samooceną zaniżoną w niektórych obszarach życia. Osoby pewne siebie nie boją się nowych wyzwań. Świat traktują jako dość bezpieczne miejsce, zaś o innych ludziach myślą raczej pozytywnie, chyba że ktoś zawiedzie ich zaufanie. Osoby z niską samooceną mogą mieć problem ze zdobyciem wykształcenia na miarę swoich możliwości. Często nie idą własną ścieżką, lecz wytyczoną przez rodziców, nie umieją bowiem walczyć o własne zdanie. Może też tak się zdarzyć, że zakończą edukację na etapie szkoły średniej, gdyż nie widzą w sobie potencjału do zrobienia studiów. Osoby z samooceną zaniżoną w niektórych obszarach życia, mogą być świetne w swojej pracy, czuć się spełnione zawodowo, mieć wspaniałych przyjaciół, ale np. odczuwać lęk przed wchodzeniem w związki romantyczne i krytyczną oceną.
Osoby z niską samooceną i ich strategie obronne
Osoby z niską samooceną mogą obierać dwie różne postawy. Część boi się zaprezentować swoje własne zdanie, czego by ono nie dotyczyło. Tacy ludzie wymigują się od rozmowy na trudne tematy, boją się spotkań w większym gronie, wystąpień publicznych etc. Unikają konfliktu, dążą do harmonii i perfekcji. Często krytycznie oceniają własne poczynania. Natomiast część osób z zaniżoną samooceną wychodzi z założenia, że najlepszą formą obrony jest atak. Dlatego sami krytykują swojego partnera, wyśmiewają jego wady, czepiają się go o różne absurdalne rzeczy. Takie osoby uchodzą często za gburowate, zbyt pewne siebie etc., a tak naprawdę tkwi w nich zranione dziecko, które broni się poprzez atak.
Niska samoocena a trudność w podejmowaniu decyzji
Osoby z niską samooceną często zazdroszczą innym pewności siebie. Mają bowiem ogromną trudność w podejmowaniu jakichkolwiek decyzji. Boją się samodzielności na polu zawodowym, ale też nie potrafią się zdecydować na wiele rzeczy w życiu prywatnym. Nie widzą bowiem w sobie siły sprawczej, nie ufają też własnym, niedoskonałym ocenom. Wolą odpowiedzialność za podejmowane decyzje scedować na innych.
Każdy z nas czasem bywa niepewny siebie
Stefanie Stahl zwraca uwagę, że to normalne, że każdy czasem czuje się niepewnie, zwłaszcza gdy zmienia pracę, przeprowadza się w nowe miejsce etc. Porażki także potrafią zachwiać pewnością siebie. Jednak osoby z wysoką samooceną stawiają im czoła i się nie załamują. Poradnik Jak myśleć o sobie dobrze ma na celu zwrócić uwagę na pewne kwestie. Wiele osób bowiem nie zdaje sobie sprawy, że ich niewłaściwe zachowanie, trudności etc. wynikają z niskiej samooceny. Po przeczytaniu Jak myśleć o sobie dobrze możemy dostrzec u siebie pewne niepokojące wzorce zachowań. Następnym razem podejść do nich świadomie i tym samym rozbroić bombę, na której siedzimy. Nauczyć się cieszyć życiem i zyskać choć odrobinę spontaniczności. Stefanie Stahl po raz kolejny stworzyła niesamowicie motywujący poradnik, po który warto sięgnąć, mając nawet dobrze ugruntowaną samoocenę. Pozwala on bowiem zrozumieć niezrozumiałe postawy naszych bliskich i znajomych. Może warto im też przy okazji podsunąć poradnik Jak myśleć o sobie dobrze, aby mogli szczerze odpowiedzieć sobie na niektóre pytania? Stefanie Stahl nie krytykuje, ona edukuje.