Narcystyczne zaburzenie osobowości to dużo częściej spotykany problem, niż przypuszczamy. Osoby nim dotknięte nie mają empatii i nie kierują się kodeksem etycznym. Dla nich najważniejszy jest cel, który uświęca wszelkie środki. Narcyz zawsze pragnie znajdować się w centrum uwagi i mieć opinię najlepszego. Aby osiągnąć swój cel nie cofnie się przed niczym. Jak narcyz manipuluje ludźmi?
Spis treści:
- Manipulacja w wykonaniu narcyza bywa trudna do rozpoznania
- Techniki manipulacji. Udawanie zainteresowania
- Jak narcyz manipuluje ludźmi? Zrzucanie winy na innych
- Manipulacje narcyza. Ukryta krytyka
- Manipulacja niejawna. Insynuacje
- Puste słowa jako manipulacja
- Bagatelizowanie problemu
- Kłamstwa narcyza
- Umniejszanie prawdy w wykonaniu narcyza
- Czar narcyza
- Udawane zapomnienie
- Złość jako reakcja na krytykę
- Udawanie ofiary
- Fałszywa racjonalizacja
Manipulacja w wykonaniu narcyza bywa trudna do rozpoznania
Manipulacja nie zawsze jest wyraźna i łatwo dostrzegalna dla osób postronnych. W rezultacie narcyz często wtłacza innych w poczucie winy i otrzymuje to, co chce. Jednak jeśli przyjrzysz się poniższym technikom manipulacji, łatwo dostrzeżesz, z kim masz do czynienia i przestaniesz mu ulegać. Zdaniem psychologów, narcystyczne zaburzenie osobowości dotyka kilka procent społeczeństwa, ale narcystyczne zachowanie jest zjawiskiem znacznie bardziej rozpowszechnionym. Warto to mieć na uwadze. Znajomość technik manipulacji z pewnością ci się przyda, ponieważ prędzej czy później trafisz na osobę narcystyczną, która będzie chciała nagiąć rzeczywistość do własnych potrzeb, nie bacząc przy tym na dobro innych.
Techniki manipulacji. Udawanie zainteresowania
Narcyz początkowo może dzielić się z tobą bardzo intymnymi szczegółami ze swojego życia. Te nie zawsze są zgodne z prawdą, niemniej mają na celu zbudowanie atmosfery bliskości i szczerości. W takiej sytuacji często otwieramy się i mówimy o własnych trudnych doświadczeniach. Poprzez udawane zainteresowanie narcyz zbiera informacje o nas, które potem może wykorzystać przeciwko nam. Chce wiedzieć, co jest naszą mocną, a co słabą stroną.
Jak narcyz manipuluje ludźmi? Zrzucanie winy na innych
Narcyz nie odebrał dziecka ze szkoły, ale to twoja wina, bo mu o tym nie przypomniałaś. On kazał ci przyjść do siebie w środku nocy. Nie zaproponował przy tym, że cię odbierze spod domu. Gdy mu to zarzucasz, on twierdzi, że sama jesteś sobie winna, bo nie poprosiłaś go o pomoc. On znowu stracił prawo jazdy? Oczywiście, winnym tego zdarzenia jest złośliwy policjant, który chciał się na nim odegrać. Narcyz nigdy nie dopuszcza do siebie myśli, że odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy ponosi on sam. Wynika to z potrzeby zachowania idealnego, nieskazitelnego wizerunku.
Manipulacje narcyza. Ukryta krytyka
Manipulacje narcyza potrafią być doskonale przemyślane. Mało kto, tak, jak on wie, gdzie uderzyć, aby najbardziej bolało. Jeśli widzi, że czegoś nie lubisz nosić, bo nie wyglądasz w tym dobrze, może powiedzieć ci, że lubi kobiety w tym elemencie garderoby, ponieważ go kręcą. Ty czujesz się źle, ale on teoretycznie nie powiedział nic takiego. Łatwo może się z tego wykręcić. Tak działa ukryta krytyka.
Manipulacja niejawna. Insynuacje
Manipulacja niejawna to silna broń w ręce narcyza, jeśli nauczy się nią posługiwać, wyrządzi ludziom wiele krzywdy. Insynuacje to doskonałe rozwiązanie dla kogoś tak pozbawionego empatii jak on. Narcyz tak sformułuje wypowiedź, aby cię obrazić, ale w razie twojego oburzenia móc łatwo się wywinąć. Np. chodzisz jak słoń. Brzmi to dość obraźliwie, ale on może stwierdzić, że wcale nie chciał cię urazić. Stwierdził tylko fakt, że jesteś dość głośna.
Puste słowa jako manipulacja
Narcyz lubi używać wielkich słów po to, aby udobruchać drugiego człowieka, którego właśnie wyprowadził z równowagi swoim irracjonalnym zachowaniem. Gdy ktoś sprzeciwi się takiej zaburzonej osobie, usłyszy wielkie wyznania w stylu: kocham cię, lubię spędzać z tobą czas. Niestety, za wielkimi deklaracjami nie idą prawdziwe uczucia. Narcyz jest bowiem niezdolny do ich odczuwania.
Bagatelizowanie problemu
Ty zwracasz uwagę narcyzowi, że zbyt często sięga po alkohol i robi się dla ciebie nieprzyjemny. On bagatelizuje problem, twierdząc, że to zdarzyło się tylko raz. Gdy wypominasz mu inne podobne sytuacje, odwraca kota ogonem i stwierdza, że tylko raz był dla ciebie niemiły, gdy wypił za dużo. Bagatelizowanie problemu to przypadłość takich ludzi, dlatego trzymaj się od nich z daleka.
Kłamstwa narcyza
Narcyz jest mistrzem półprawd i kłamstwa. Jego manipulacje potrafią zaskoczyć niejednego tym, jak daleko zabrnęły. Narcyz może opowiadać na swój temat niestworzone historie. Może podkreślać swoją wysoką pozycję wynikającą z nawiązanych znajomości. Zdarza się też, że w celu wzbudzenia współczucia dzieli się tobą rzewną historią o tym, jak bardzo został skrzywdzony w dzieciństwie przez obojga rodziców. Gdy jednak zaczynasz drążyć, odkrywasz, że tylko jeden z rodziców zachowywał się patologicznie. Drugi był w pełni normalny i kochający.
Umniejszanie prawdy w wykonaniu narcyza
Narcyz często stwierdza, że coś nie ma większego znaczenia. Może np. zapytać cię, dlaczego tak bardzo powracasz do pewnych spraw, skoro wtedy nic wielkiego się nie stało. To był tylko jeden, nic nieznaczący incydent. Nieważne, że wtedy prawie cię uderzył albo chwycił tak mocno, że zwyczajnie cię to zabolało.
Czar narcyza
Narcyz to świetny podrywacz. On wie, jak roztoczyć wokół ciebie swój czar i cię od siebie uzależnić. Romantyczna randka, wyszukane komplementy, namiętne wyznanie. Czujesz, że znalazłaś swoją bratnią duszę. Chwilę później jednak przekonujesz się, że trafiłaś do samego piekła. Czar narcyza jest bowiem bardzo ulotny. Znika, gdy tylko zdoła cię od siebie uzależnić emocjonalnie.
Udawane zapomnienie
Narcyz umówił się z tobą na randkę i zapomniał. Albo bardzo mocno się na nią spóźnił, bo rzekomo tak zagadał się z kolegami z pracy. Nic bardziej mylnego! On bardzo często tak podgrzewa atmosferę wokół siebie, abyś nieustannie o nim rozmyślała. Chce jawić się jako ktoś wyjątkowy, kto rozdaje karty i czasem zapewnia ci zaszczyt w postaci zaproszenia na wspólną noc czy spotkanie.
Złość jako reakcja na krytykę
Zwróciłaś uwagę narcyzowi, że jego zachowanie jest niestosowne? Powiedziałaś, jak bardzo cię zranił? Niewykluczone, że zareagował złością. Mógł zacząć wrzeszczeć, wyzywać cię, a nawet niszczyć przedmioty wokół was. Narcyz bywa niebezpieczny, gdy wpada w furię, w takiej sytuacji może nawet dopuścić się przemocy.
Udawanie ofiary
Udawanie ofiary także leży w naturze narcyza. Ktoś taki bardzo często próbuje manipulować i grać na ludzkich emocjach. Jeśli chcesz zrozumieć, jak narcyz manipuluje ludźmi, spójrz na poniższy przykład. Zwróciłaś uwagę na to, że zaczął cię szarpać i boisz się przemocy fizycznej z jego strony. On nagle wpada w udawanie ofiary, pokazując, że sam wiele wycierpiał, bo miał dysfunkcyjną rodzinę.
Fałszywa racjonalizacja
Jak narcyz manipuluje ludźmi? Bardzo często ucieka się do fałszywej racjonalizacji. Np. popchnął cię, ale teraz twierdzi, że tylko przechodził wobec ciebie zdenerwowany i niechcący na ciebie wpadł. Albo zdradził cię, ale dlatego że z twojej winy czuł się bardzo samotny, bo ciągle wychodzisz na miasto z koleżankami.