Miażdżyca to potencjalnie najgroźniejsza choroba układu krążenia człowieka, może doprowadzić nawet do śmierci. Wywołuje ją wiele czynników, dlatego bardzo ważne są regularne badania kontrolne oraz odpowiedni tryb życia.
Jednym z bardziej charakterystycznych objawów miażdżycy jest pojawienie się tak zwanych kępek żółtych, czyli niewielkich, żółtawych grudek w okolicy powiek. Oznaczają one, że w naszym organizmie odkłada się za dużo cholesterolu. Pojawiają się w okolicy 40-50 roku życia.
Jeśli dodatkowo cierpimy na sporą nadwagę, koniecznie powinniśmy przynajmniej raz do roku zrobić lipidogram, czyli badanie pozwalające określić poziom cholesterolu we krwi. Otyłość destrukcyjnie działa na nasz układ krwionośny – szczególnie typu brzusznego. Jeśli w naszej rodzinie są przypadki chorób wieńcowych, koniecznie należy zrzucić nadwagę.
Miażdżyca rozwija się powoli i podstępnie, dlatego długo nie daje żadnych objawów. Warto wiedzieć, żę każdemu z nas przysługują darmowe, refundowane badania lipidogramu co pięć lat (w wieku 35 lat, 40, 45 i tak dalej).
Miażdżyca lubi dym tytoniowy! Zawarte w nim substancje szkodzą nie tylko naszym płucom, ale zwiększają krzepliwość krwi i uszkadzają ścianki tętnic. Choćby z tego powodu warto rzucić palenie i unikać przebywania w pomieszczeniach z dymem papierosowym. Dodatkowo palenie utrudnia podejmowanie efektywnego wysiłku fizycznego, który jest największym wrogiem miażdżycy.
Joanna Pastuszka-Roczek