Oszuści dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii wybierają coraz bardziej złożone metody postępowania. Niestety, roi się od nich na każdym kroku. Jak nie dać się nabrać oszustom?
Nie dawaj nikomu pieniędzy, chyba że bliska osoba sama cię odwiedzi w domu
Wiele starszych osób daje pieniądze i to niemałe obcym osobom, które w imieniu wnuka zjawiają się w mieszkaniu jego dziadków. Na ogół wmawia się starszym ludziom, że wnuk uległ wypadkowi, został zatrzymany na policję i można mu pomóc, przekazując 10 tysięcy złotych znajomemu. Zanim cokolwiek dasz obcej osobie, zadzwoń do wnuka na numer, który masz zapisany w telefonie i zapytaj, o co chodzi. Po drugie nie dawaj pieniędzy obcym osobom. Nigdy tego nie rób. Nie wiadomo, skąd się wzięło to oryginalne podejście i wielkie zaufanie do osób obcych. Nigdy nie dawaj pieniędzy obcej osobie, weryfikuj podane przez nią informacje. Wnuk leży w szpitalu. Zapytaj, w którym. Zadzwoń tam i zapytaj personel, czy ktoś taki został przywieziony z wypadku. Ale najpierw zadzwoń do wnuka, bo prawdopodobnie leży on zdrowy w swoim domu i o niczym nie ma pieniędzy. Pieniądze pożyczaj tylko przyjaciołom i bliskim, którzy osobiście cię odwiedzą, prosząc o to.
Uważaj na faktury elektroniczne
Odkąd mamy faktury elektroniczne, istnieje ryzyko, że ktoś inny podszyje się pod naszego operatora. Bardzo łatwo można podrobić taki dokument. Dlatego nie reaguj, gdy otrzymujesz SMS z danymi do wpłaty za telewizję cyfrową, podczas gdy faktury zawsze przychodzą na maila. Nie reaguj też, gdy cena różni się od stawki, jaką na ogół płacisz. Faktury przychodzą o stałej porze, jeśli ta przyszła w innym terminie, nie płać jej. Zawsze, gdy sytuacja wydaje się podejrzana, skontaktuj się z firmą świadczącą usługi. Niektórzy są cwani i wysyłają lekką niedopłatę jako fakturę korygującą. Zawsze pytaj swojego usługodawcy, skąd się wzięła owa faktura.
Naruszenie praw autorskich
Jeśli robisz wszystko w sposób należyty, a ktoś straszy cię karą za naruszenie praw autorskich, zapytaj dokładnie, o co chodzi. Pamiętaj, że to ten, który pisze, musi udowodnić ci złamanie prawa. Wtedy możesz się do tego ustosunkować, kontaktując np. z firmą, której tekst i zdjęcia wrzucałaś. Z reguły zabezpieczasz się przed takimi sytuacjami stosownymi zapisami w umowie.
Obniżka cen prądu
Przychodzi do ciebie miła pani w stroju popularnego dostawcy prądu i oferuje podpisanie nowej, lepszej umowy. Pamiętaj, że firmy z reguły tak nie działają. Raczej dzwonią do ciebie i zachęcają do odwiedzenia swojego salonu w celu omówienia szczegółów. To może być przedstawiciel innego operatora podszywający się pod dotychczasowego w celu wymuszenia na tobie podpisania umowy na nowe dostawy prądu. W rezultacie będziesz płaciła obydwu firmom. Dlatego dokładnie czytaj umowy przed ich podpisaniem i rób to zawsze w siedzibie firmy.
Dokładnie czytaj umowy
To, co mówi miła pani w banku czy w salonie telefonii komórkowej to jedno, a zapisy umowy to drugie. Obowiązują te ostatnie. Dlatego dokładnie czytaj umowy, nie pozwól, aby ktoś cię pospieszał. Pytaj o rzeczy, które nie rozumiesz, skonsultuj się ze znajomym, który zna się na rzeczy, gdy coś wydaje ci się podejrzane.
Nie zawieraj umowy na odległość
Z jednej strony wygodne rozwiązanie dla osób żyjących w ciągłym niedoczasie. Z drugiej nigdy nie widzisz, co dokładnie zatwierdzasz, dlatego proś zawsze o umowę w wersji papierowej i czas do namysłu. W ten sposób unikniesz podejmowania złych decyzji.
Bank nigdy nie wysyła maili, loguj się samodzielnie
Bank nigdy nie wysyła maili z prośbą o zalogowanie czy zatwierdzenie czegoś. Tak robią oszuści. Gdy chcesz wykonać przelew, wpisuj z palca adres internetowy swojego banku i loguj się samodzielnie.
Nie klikaj w podejrzane linki
Jeśli dostajesz jakieś ostrzeżenia: za godzinę twój telefon przestanie działasz, chyba że klikniesz w link i zapłacisz 5 zł, ignoruj to. Tak działają wszelkiej maści oszuści, którzy szukają naiwnych, żerując na ludzkim strachu.