Zazwyczaj skupiamy się na własnych niedostatkach. Znacznie lepiej wiemy, co nam nie wychodzi, niż w czym jesteśmy dobrzy. Odpowiedzialność za to ponosi polski system edukacji oraz model wychowawczy, w którym największy nacisk kładzie się na zwalczanie “wad”. Znacznie mniej akcentuje się nasze mocne strony. Poniekąd wynika to z przekonania, że chwaląc dziecko, je zepsujemy. Jak odkryć swój talent i go pielęgnować?
Odkrywanie talentu – czy szkoła na to pozwala?
Wszyscy mamy jakiś talent, choć nie każdy z nas potrafi go dostrzec. System edukacji nie wszystkie umiejętności promuje w takim samym zakresie. Stawia na matematykę, historię, fizykę, chemię, język polski i angielski. Uczęszczając na lekcje, nie rozwijamy kompetencji miękkich, w tym empatii. Nie widzimy, że sprawdzilibyśmy się w roli psychoterapeuty czy specjalistki od analizy kolorystycznej. Możemy nie umieć malować, ale mieć świetne wyczucie barw. Zdarza się, że nauka nut szła nam opornie, ale pięknie śpiewamy i posiadamy doskonały słuch.
Dlaczego warto skupić się na swoich mocnych stronach?
Psychologia pozytywna zakłada, że koncentrując się na swoich mocnych stronach, pielęgnujemy swoje talenty i szlifujemy je niczym najpiękniejszy diament. Działa to również w drugą stronę. Im bardziej skupiamy się na swoich niedoskonałościach, tym bardziej popadamy w depresję i poczucie beznadziei. Nie rozkwitamy wówczas, bo nawet nie dajemy sobie na to szansy. Nie wysiewamy nasion, które posiadamy, bo wmówiono nam, że inne są lepsze, a z naszych i tak nic nie wyrośnie.
Niskie poczucie własnej wartości a skupianie się na wadach
Skupiając się na własnych niedoskonałościach, umacniamy niskie poczucie własnej wartości. Gdy odkryjemy swoje talenty i predyspozycje, wreszcie ruszymy z miejsca. Warto zaznaczyć, że jedna umiejętność nie jest lepsza od drugiej. Każdy z nas posiada jakiś talent i obszar, w którym sobie nie radzi. Np. możemy być wybitnymi intelektualistami, ale mamy problem z monotonią w pracy. Gdy wypełniamy kolejne druczki, popadamy w znużenie i popełniamy błędy. Nie oznacza to, że brakuje nam inteligencji, ale potrzebujemy zadań bardziej rozwojowych. Możliwe, że poczujemy się lepiej, gdy zaczniemy dzielić się swoją wiedzą z innymi jako wykładowcy czy dziennikarze.
Jak multitasking przyćmiewa talent osób wysoko wrażliwych?
Współczesny świat promuje wybrane umiejętności. W cenie jest wielozadaniowość. Jeśli należymy do osób wysoko wrażliwych, to mamy z nią ogromny problem. Nasz mózg męczy się, gdy zalewa go zbyt wiele informacji i zadań. Nie wykonuje prawidłowo żadnego z nich. Zawsze coś przeoczy lub pomyli. Osoby wysoko wrażliwe płacą wysoką cenę za multitasking. Bardzo często nadmiar bodźców sprawia, że wydają się mało kompetentne i zdolne. Z drugiej strony dysponują świetnie rozwiniętą empatią, intuicją i umiejętnością dogłębnej analizy. Potrzebują jednak ciszy, wolnej przestrzeni i braku presji. Piszą świetne teksty, z powodzeniem prowadzą psychoterapię i badania genetyczne.
Jak odkryć swój talent? Test Gallupa
Jak odkryć swój talent i go pielęgnować? Niektórzy postanawiają rozwiązać test Gallupa. Pokazuje on, że talent to pojęcie szersze niż sport i działalność artystyczna. Twórca testu podzielił nasze umiejętności na cztery główne grupy:
- wykonywanie,
- wpływanie,
- budowanie relacji,
- myślenie strategiczne.
Czym jest talent?
Talentem może być świetnie rozwinięta empatia, która otwiera nas na potrzeby i emocje drugiego człowieka. To umiejętność miękka, która zyskuje na coraz większym znaczeniu. Ludzie coraz chętniej korzystają z usług psychologów i coachów, aby podnieść jakość swojego życia. Dysponując empatią, możemy rozważyć karierę psychoterapeuty, ale też nauczyciela.
Poznaj swoje mocne strony z ust bliskich
Jak odkryć swój talent? Nie musisz wykonywać testu Gallupa, wystarczy, że porozmawiasz z ludźmi ze swojego otoczenia. Zapytaj ich, co uważają za Twoje mocne strony. Możliwe, że koleżanka z pracy docenia Twoją doskonałą pamięć, a przyjaciółka empatię. W oparciu o zebrane informacje, wielu osobom udaje się wyznaczyć drogę rozwoju osobistego.
Nie zawsze jednak potrafimy przyjmować komplementy i pozytywne komentarze na swój temat. Zdarza się, że koleżanki wyliczają talenty, a my nie wierzymy w szczerość ich intencji. Uważamy, że nas oszukują, aby poprawić nam nastrój. Wymieniają nasze umiejętności, żeby nas nie zranić.
Magdalena Kukurowska – copywriterka psychologiczna z wieloletnim stażem.