W dorosłym życiu często narzekamy na nietrwałość przyjaźni. Jako dzieci nawiązywaliśmy relacje na całe życie. Z osobami poznanymi w dorosłym wieku wchodzimy z reguły na inny poziom znajomości. Często ta niespodziewanie się urywa. Jak odnowić kontakt ze znajomymi.
Spis treści:
-
Dlaczego przyjaźnie z dzieciństwa są trwalsze?
-
Nieoczekiwane urwanie kontaktu ze znajomymi, czyli przyjacielski ghosting
-
Jak pandemia wpłynęła na nasze kontakty ze znajomymi?
-
Jak odnowić kontakt ze znajomymi?
-
Nie każdy zasługuje na naszą przyjaźń
Dlaczego przyjaźnie z dzieciństwa są trwalsze?
Psycholodzy wyjaśniają, dlaczego przyjaźnie zawarte w dzieciństwie są trwalsze. Jako dzieci mamy tylko rodziców oraz rodzeństwo. Nie ciążą na nas jednak większe zobowiązania. Możemy poświęcać swoje zasoby czasowe na pielęgnowanie przyjaźni. W rezultacie wchodzimy w bliższe i głębsze relacje z koleżanką z podwórka czy ze szkolnej ławy. Spędzamy ze sobą dużo czasu. Często bardzo tęsknimy za naszą przyjaciółką, gdy ta wyjeżdża na wakacje. Z wiekiem jednak maleje potrzeba utrzymywania regularnych kontaktów ze znajomymi i przyjaciółmi. Swój czas dzielimy między swoją rodzinę a bliskich partnera. Dla znajomych pozostaje go już niewiele. Nie jesteśmy też tak dyspozycyjni dla swoich przyjaciół jak dawniej.
Nieoczekiwane urwanie kontaktu ze znajomymi, czyli przyjacielski ghosting
Czasem kontakt ze znajomymi nagle się urywa. Byliśmy razem na koncercie czy kolacji, spędziliśmy miło czas, jednak żadna ze stron nie odzywa się do drugiej. Nikt się ze sobą nie pokłócił, nie padły też żadne nieprzyjemne słowa. Można uznać to za przyjacielski ghosting. Dzieje się tak z różnych powodów. Czasem relacja nie jest na tyle głęboka, byśmy odczuwali jej brak, więc nie zabiegamy o regularne kontakty. Zdarza się też, że w życiu każdej ze stron pojawiają się trudności, które odciągają uwagę od życia towarzyskiego. Choroba rodzica, problemy w pracy – wszystko to mocno nas obciąża psychicznie.
Jak pandemia wpłynęła na nasze kontakty ze znajomymi?
Do tego dochodzi jeszcze pandemia. Do niej każdy podszedł w inny sposób. Jedni spotykali się ze znajomymi, drudzy unikali ich w obawie przed koronawirusem, a trzeci stawiali na sprawdzone grono przyjaciół. Niestety, pandemia, jak przypuszczali psycholodzy, doprowadziła do zniszczenia więzi społecznych. Wiele znajomości nie przetrwało tej próby.
Jak odnowić kontakt ze znajomymi?
Niezależnie od tego, czy kontakt urwał się nagle czy przez pandemię, możemy spróbować go odnowić. Wystarczy zadzwonić do znajomych i zaprosić ich do siebie, zaproponować wspólny wypad do restauracji czy na koncert. Opcji jest wiele. Nie da się ukryć, że tym, co przynosi nam największe zadowolenie z życia są satysfakcjonujące więzi społeczne. Ci, którzy mają prawdziwych przyjaciół, mogą nie tylko liczyć na nich w trudnych sytuacjach, ale też dzielić się z nimi swoją radością. Nigdy nie czują się samotni, z optymizmem spoglądają w przyszłość. Wiedzą, że zawsze mają do kogo zwrócić się o pomoc.
Nie każdy zasługuje na naszą przyjaźń
Niestety, musimy się liczyć z tym, że nasza próba odnowienia kontaktu ze znajomymi spełznie na niczym. Nie każdy chce spotykać się z kolegami i koleżankami. Niektórzy poświęcają swój czas wyłącznie partnerowi i dzieciom, czego później żałują, bo nie mają się do kogo odezwać, gdzie odetchnąć świeżym powietrzem, komu zwierzyć się z trosk. Jednak do podtrzymywania znajomości nikogo nie zmusimy. Możemy raz spróbować odnowić kontakt ze znajomymi, jeśli oni nie zareagują pozytywnie, mówi się: trudno. Lepiej skupić na przyjaciołach, którzy trwają przy nas i za ich pośrednictwem poszerzać swoją siatkę znajomych.