Czy może być coś przyjemniejszego i prostszego do realizacji niż odpoczynek? Wiele osób zadałoby takie pytanie retoryczne, wychodząc z założenia, że stan relaksu można stosunkowo łatwo osiągnąć. Nic bardziej mylnego. Jak pokazują badania naukowe, coraz gorzej radzimy sobie z odpoczynkiem. Ten stanowi wręcz towar deficytowy i nie wynika to wcale z tego, że nie przysługuje nam urlop. W naszym artykule podpowiadamy, jak odpocząć na urlopie.
Spis treści:
- Dlaczego odpoczynek psychiczny jest tak trudny?
- Praca podczas urlopu
- Pracoholizm a przewlekłe zmęczenie
- W jaki sposób kompulsywna praca sprawia, że chorujemy w dni wolne?
- Oddelegowanie służbowych obowiązków przed urlopem
- Jak odpoczywać na urlopie? Zapomnij o pracy!
- Efektywny odpoczynek trwa dwa tygodnie
- Unikanie alkoholu
- Jak wrzucić na wakacyjny luz?
- Detoks informacyjny na wakacjach
Dlaczego odpoczynek psychiczny jest tak trudny?
Badania psychologiczne wykazały, że dla wielu osób odpoczynek stanowi większe wyzwanie niż praca zawodowa. Wynika to z faktu, iż nasz umysł znajduje się w stanie nieustającej gotowości. Ciągle przetwarza jakieś myśli, analizuje sytuację etc. Możemy wyjść z biura o 17 i pojechać z rodziną na obiad do restauracji. Nie oznacza to jednak, że wyszliśmy z trybu pracy. Mniej lub bardziej świadomie możemy analizować problemy zawodowe, zastanawiać się, w jaki sposób rozmawiać z klientem, który przysparza sporo trudności etc. W rezultacie choć przysługuje nam czas wolny, to nie potrafimy go właściwie spożytkować. Nawet jeśli odpoczywa nasze ciało, to umysł wciąż pracuje na wysokich obrotach, wywołując obciążenie psychiczne.
Praca podczas urlopu
Sytuacji nie ułatwiają nowoczesne technologie. To właśnie przez nie wiele osób szuka w internecie odpowiedzi na pytanie, jak odpocząć na urlopie. Często mamy sporo zawodowych zaległości i nie wynika to wcale z naszej opieszałości. Możemy być świetnymi specjalistami, ale inni zarzucają nas pracą w tym samym czasie albo szef delegował nam więcej zadań, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. W rezultacie kusi nas, aby wykorzystać urlop na nadrabianie zaległości w pracy. Dziś można tego łatwo dokonać, zabierając ze sobą służbowy laptop i smartfon, łącząc się w kurorcie z internetem i wykonując kolejne zadania z listy. Niewątpliwie rozwój nowych technologii utrudnia nam oddzielenie życia zawodowego od prywatnego.
Pracoholizm a przewlekłe zmęczenie
Ciągłe zajęcie pracą prowadzi do przewlekłego zmęczenia. To z kolei wywołuje problemy z koncentracją i kreatywnością. Gdy pracujemy po 10-12 godzin dziennie, nie umiemy skupić się na wykonywanym zadaniu, mamy galopadę myśli. Brakuje nam także ciekawych pomysłów, które moglibyśmy zaprezentować klientowi. Przewlekłe zmęczenie zatem powoduje spadek wydajności pracy. Wpływa ono również na nasze zdrowie fizyczne. Przez przewlekłe zmęczenie i pracoholizm cierpi nasz układ krążenia czy system nerwowy. Częściej pojawiają się też infekcje. Przewlekłe zmęczenie długofalowo może powdować depresję i stany lękowe. Niewątpliwie prowadzi też do gorszego zarządzania emocji. Osoby przeciążone pracą łatwiej wybuchają i się irytują.
W jaki sposób kompulsywna praca sprawia, że chorujemy w dni wolne?
Kompulsywna praca, którą praktykuje wielu z nas, nie pozwala wejść w stan odprężenia. Nasze ciało ciągle jest spięte i w stanie gotowości. Nieustannie analizujemy różne kwestie. Do naszego mózgu dociera masa bodźców. Utrudnia to zasypianie i osiągnięcie stanu relaksu, nawet gdy mamy dzień wolny od pracy. Nasz umysł przywykł bowiem do wysokiego stężenia kortyzolu i nadmiaru bodźców. Gdy następuje spowolnienie wywołane długim weekendem, wcale nie czujemy się lepiej, wręcz przeciwnie, pojawiają się dokuczliwe dolegliwości. Migrena, nadmierna nerwowość, zaburzenia snu, gigantyczne problemy z koncentracją – to tylko niektóre objawy, na które skarżą się osoby stawiające na co dzień na kompulsywną pracę.
Oddelegowanie służbowych obowiązków przed urlopem
Jak odpocząć na urlopie? Przede wszystkim należy zapewnić relaks ciału i umysłowi. Żadnej z tych dwóch sfer nie wolno pominąć. Przed urlopem, lecz nie ostatniego dnia, należy oddelegować nasze obowiązki. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że ktoś zajmie się ważnymi projektami w czasie, gdy nas nie będzie w biurze. Unikniemy też efektu nawarstwiania obowiązków.
Jak odpoczywać na urlopie? Zapomnij o pracy!
Na wakacje nie zabieraj laptopa i służbowego telefonu, nawet jeśli bardzo cię kusi, by nadrobić zaległości zawodowe. W ten sposób nie odpoczniesz. Wrócisz do biura z rozładowanymi akumulatorami, a przez przewlekłe zmęczenie możesz popaść w depresję lub wypalenie zawodowe. W związku z tym zainwestuj w swoje dobre samopoczucie, zwłaszcza jeśli zależy ci na efektywnej i kreatywnej pracy.
Efektywny odpoczynek trwa dwa tygodnie
Odpoczynek na urlopie to kwestia, która doczekała się wielu badań. W rezultacie wiemy, że najlepiej zarezerwować dla siebie dwa tygodnie nieprzerwanego urlopu. W pierwszym tygodniu uczymy się rozluźnić ciało i odpuścić sobie pewne rzeczy. W drugim realnie odpoczywamy.
Unikanie alkoholu
Alkohol to coś, po co często sięgamy podczas wakacyjnych wyjazdów. Tymczasem nasila problemy z koncentracją, rozregulowuje system nerwowy i generuje problemy z zasypianiem (nadmierna pobudza lub potęguje senność).
Jak wrzucić na wakacyjny luz?
Efektywny odpoczynek przytrafia się tym z nas, którzy potrafią sobie odpuścić. Podczas wakacji nie musisz planować wszystkiego z notatnikiem w dłoni. Wrzuć na luz i nie myśl o tym, że jeśli dziś nie pójdziesz do muzeum, to jutro też tego nie zrobisz, bo wymyśliłaś inną atrakcję.
Detoks informacyjny na wakacjach
Telefon rozprasza myśli. Chodzi tutaj zarówno o powiadomienia z serwisów społecznościowych, jak i wiadomości ze świata. Gdy czytasz o wojnie, widzisz wpis przyjaciółki na Facebooku o postępującej inflacji, nie czujesz się zrelaksowana. Tylko stresujesz się jeszcze bardziej. W związku z tym staraj się jak najmniej korzystać z urządzeń elektronicznych.