Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o płatnościach za internetowe zakupy! Przelew ekspresowy, a może jednak karta kredytowa – to dylemat internautów, którzy upolowali cenową okazję w wirtualnym sklepie lub serwisie aukcyjnym.
Karta kredytowa a zakupy online
Posiadanie karty kredytowej lub niektórych typów kart debetowych umożliwia opłacanie zakupów w internecie. Autoryzacja karty następuje bardzo szybko, dzięki czemu zamówienie może być od razu zrealizowane.
Jak radzą specjaliści, jeśli płaci się kartą za zakupy w internecie warto zastrzec określony limit albo wpłacić na nią tylko tyle pieniędzy, ile potrzeba na opłacenie zakupu danego produktu. – Podczas dokonywania płatności trzeba sprawdzać, czy strona internetowa ma bezpieczne połączenie. Adres w pasku przeglądarki rozpoczyna się od https lub ssl a na dole ekranu widnieje symbol zamkniętej kłódki – tłumaczą.
Specjaliści ECK dodają, że warto również pamiętać, że żaden sprzedawca nie może żądać podania numeru PIN przy dokonywaniu e-zakupów. – Do potwierdzania transakcji internetowych nie służy PIN, a wyłącznie numer CVV/CVV2 – trzy cyfry umieszczone na odwrocie karty na pasku, na którym znajduje się podpis posiadacza – wyjaśniają.
Wygodnym rozwiązaniem płacenia za internetowe zakupy jest też korzystanie z systemów płatności online (m.in. PayPal, Dotpay, PayU i inne). Polegają one na powiązaniu karty kredytowej lub rachunku bankowego z kontem w danym systemie.
Ich zaletą jest to, że umożliwiają dokonywanie płatności za zakupy internetowe osobom, które nie posiadają karty kredytowej (wystarczy rachunek bankowy).
Dorota Richter