Nasz kręgosłup szczególnie narażony jest na urazy, przeciążenia. Od jego sprawności zależy praktycznie całe nasze funkcjonowanie, dlatego warto ćwiczyć, by go wzmocnić. Jak ćwiczyć, by nie spowodować niepotrzebnego bólu kręgosłupa?
Ruch niewłaściwie stosowany – jak każde lekarstwo – może zaszkodzić. W czasie wykonywania ćwiczeń kręgosłupa powinno się przestrzegać omówionych poniżej zasad, uwzględniając własną ogólną sprawność fizyczną, przebyte choroby czy istniejące schorzenia.
Znam ćwiczenia – i co dalej?
Pierwsze ćwiczenia usprawniające kręgosłup najlepiej wykonać pod okiem kogoś doświadczonego, który pokaże nam, jak je prawidłowo wykonywać. Jeśli nie mamy takiej możliwości, należy przestrzegać podstawowych zasad ćwiczeń. Przede wszystkim należy od razu zrezygnować z ćwiczenia, kiedy pojawia się ból.
Ból kręgosłupa jest sygnałem alarmowym, że coś złego się dzieje z naszym ciałem. Być może źle wykonujemy ćwiczenie, ale również może być oznaką poważniejszych problemów, które ujawniają się dopiero przy większym wysiłku fizycznym. Jednak nie każdy ból jest zły.
Eksperci fizjoterapii mówią:
Celem ćwiczeń, poza przywróceniem kręgosłupowi pełnej ruchomości, jest zmniejszenie lub zlikwidowanie odczuwanych dolegliwości. Nie może więc być mowy o nasilaniu się bólu w wyniku gimnastyki. Jeśli ćwiczenia będą korzystnie oddziaływać na kręgosłup, należy w ich wyniku oczekiwać tak zwanej centralizacji bólu: odczuwany w kończynie ból przemieszcza się z miejsc odległych coraz bliższej kręgosłupa.
Joanna Pastuszka-Roczek i inni