Ciąża to niezwykle ważne wydarzenie w życiu kobiety. Z jednej strony to ogromna radość, z drugiej niepewność, czy maleństwo urodzi się zdrowe, a my sprawdzimy się w roli matki. O ciąży nie chcemy mówić wszystkim, zwłaszcza na początku, gdy może dojść do poronienia. Jak powiedzieć bliskim o ciąży?
Kiedy powiedzieć o ciąży?
Rzeczywiście warto chwilę poczekać z dzieleniem się radosną nowiną. Przez pierwsze tygodnie wszystko może się wydarzyć. Niestety, w dzisiejszych czasach naprawdę ciężko utrzymać ciążę. Często dochodzi do poronień i potem oczy wielu osób są na nas zwrócone. Dobrze więc, aby na początku wiedzieli najbliżsi.
Ojciec dziecka ma prawo wiedzieć o ciąży
Rozmowa z ojcem dziecka to podstawa, on też ma prawo wiedzieć, że niebawem zostanie tatą. Inaczej sytuacja wygląda, gdy wiesz, że on i tak wyrzeknie się dziecka, bo go nie chce, a ty nie masz z nim ostatnio żadnego kontaktu. Tutaj rzeczywiście możesz wstrzymać się z rozmową, aby niepotrzebnie się nie stresować na początku ciąży, gdy ryzyko poronienia jest najwyższe.
Zacznij od osób, które udzielą ci wsparcia
Jeśli nie wiesz, jak wiadomość o ciąży przyjmie rodzina, na początek możesz powiedzieć o tym przyjaciółce. Dzięki temu będziesz miała z kim rozmawiać o codziennych trudnościach, zmartwieniach, złym samopoczuciu. Przyjaciółka też ci pomoże, gdy zajdzie taka potrzeba.
Rozmowę z rodziną najlepiej zacząć od osoby, która najlepiej przyjmie informację o ciąży. Jeśli masz super kontakt z mamą, to porozmawiaj właśnie z nią. Ona potem zadba o to, aby nikt z pozostałych członków rodziny nie zachował się wobec ciebie niestosownie, gdy pozna prawdę.
Kiedy powiedzieć o ciąży pracodawcy?
Jeśli nie wykonujesz pracy zagrażającej zdrowiu dziecka, nie musisz od razu informować o tym pracodawcy, zwłaszcza jeśli boisz się szykan w firmie lub innych trudności. Zrób to w wygodnym dla siebie momencie.
Dalszej rodziny i znajomych w ogóle nie musisz informować o ciąży, jeśli nie czujesz takiej potrzeby. Masz prawo do prywatności i zachowania pewnych spraw tylko dla siebie.