Ponad połowa Polaków zdaje sobie sprawę, że od higieny uszu zależy dobra jakość słuchu. Równocześnie niewiele osób potrafi prawidłowo czyścić uszy! Czy wiesz jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja uszu?
Higiena uszu
Paradoksalnie uszu nie trzeba myć zbyt często. Codzienne czyszczenie prowadzi do nadmiernego wydzielania się woskowiny, a to z kolei znacznie częściej powoduje zatkanie ucha. Woskowina powinna samoczynnie wydostać się na zewnątrz ucha. Jeśli jednak chcemy uniknąć wystających nieestetycznych żółtawych grudek, należy delikatnie oczyścić zewnętrzną część ucha i wejście do kanału słuchowego. Najlepiej zrobić to przy pomocy palca zwilżonego wodą lub patyczka z watką.
Warto jednak zauważyć, że nie wolno nigdy wkładać patyczków (ani żadnych innych przedmiotów!) głębiej do przewodu słuchowego. Może to grozić przepchnięciem woskowiny, a nawet uszkodzeniem bębenka. Na nadmierną ilość woskowiny pomocne są krople laryngologiczne, które zmiękczą i pomogą usunąć jej nadmiar. W szczególnych przypadkach, gdy uszy zostaną zupełnie zatkane lub gdy na tym tle rozwinie się jakaś infekcja, konieczna będzie interwencja laryngologa.
Na szczęście, płukanie ucha nie jest bolesne, pozwala za to na przywrócenie pełnej jakości słuchu.
M. Witczak