Idealne espresso to nie tylko dobry ekspres. Ba! od tego urządzenia zależy mniej, niż mogłoby się wydawać. Przeczytaj, co wpływa na smak kawy oraz jak wyciągnąć z ziaren fenomenalny smak i aromat.
Jakość ziaren
Dobrej kawy na pewno nie zrobisz bez… dobrej kawy. Zwróć uwagę na jakość ziaren. Do parzenia warto wybierać tzw. kawę speciality, czyli taką, która jest wysoko oceniana przez kawowych „sommelierów”. Kupując kawę z półki premium, masz gwarancję, że w opakowaniu znajdziesz wyłącznie świeże ziarno bez defektów, wypalone w taki sposób, który zapewni napojowi wyjątkowo czysty smak, a dodatkowo pochodzące ze zrównoważonych upraw. Na opakowaniu kawy szukaj informacji, czy na pewno nadaje się ona do przygotowania espresso.
Odpowiedni młynek
Co ciekawe, rodzaj młynka używanego do mielenia ziaren ma ogromny wpływ na smak kawy. Jeżeli chcesz uzyskać z ziaren jak najwięcej, zainwestuj w młynek żarnowy. Dobry młynek z żarnami nawet w duecie z tanim ekspresem to lepsze rozwiązanie niż słaby młynek i świetny ekspres.
Prawidłowo zmielona kawa do espresso powinna mieć konsystencję grubo zmielonej mąki. Dzięki temu woda będzie równomiernie przepływać przez kawę w kolbie, co wpłynie na smak napoju.
„Załadowanie” kolby
Aby woda mogła mieć kontakt z wszystkimi zmielonymi ziarnami, musisz odpowiednio wypełnić kolbę ekspresu. Wsyp ją po brzegi, a następnie wyrównaj dłonią i ubij temperem (lub innym dowolnym przedmiotem o dopasowanym kształcie) – tak, aby pomiędzy poziomem kawy a brzegiem kolby zostawić niewielką przerwę.
Czas parzenia
Czas przepływu wody przez ziarna powinien zamykać się w przedziale od 25 do 35 sekund. To bardzo istotne – dłuższy czas parzenia negatywnie wpłynie na smak kawy, może pojawić się np. goryczka.
Rozgrzany ekspres
Okazuje się, że nie wystarczy włączyć ekspres kilka minut przed planowanym parzeniem kawy. Co prawda woda zdąży się nagrzać do odpowiedniej temperatury, ale cały sprzęt już nie. W rezultacie temperatura wody przepływającej przez urządzenie może się obniżyć, co negatywnie wpłynie na smak napoju. Aby delektować się fenomenalną kawę, włącz ekspres przynajmniej 15, a najlepiej 30 minut wcześniej.
Przed parzeniem rozgrzej również filiżanki do espresso. Włącz ekspres bez kolby i wypełnij naczynia gorącą wodą. Przy okazji przepłuczesz urządzenie z resztek kawy.
Odpowiedni strumień
Teraz wsuń kolbę i obserwuj strumień kawy. Powinien być równy, jednostajny, gęsty. Upewnij się, czy na powierzchni tworzy się crema.
Niejednostajny strumień kawy wskazuje na nieprawidłowe zmielenie ziaren. Jeżeli kapie – kawa jest za drobno zmielona i woda napotyka duży opór. Jeżeli zaś strumień jest zbyt mocny i filiżanka za szybko się zapełnia – kawa została zmielona za grubo.
Odpowiednie filiżanki
Wyobraź sobie taką sytuację: przygotowujesz kawę – kierując się naszymi wskazówkami – krzątasz się w kuchni, może kroisz ciasto. Kiedy robisz pierwszy łyk, okazuje się, że kawa jest zimna! Tym, czego potrzebujesz, są filiżanki z podwójnym dnem i ściankami. Dzięki takiej budowie i skutecznej izolacji dłużej trzymają ciepło. Warto również zauważyć, że filiżanki się nie nagrzewają, nie ma więc mowy, że poparzysz ręce.
Filiżanki z podwójnym dnem to dobre rozwiązanie również na upał. Podaj w nich kawę mrożoną, a zimny napój przyniesie Ci orzeźwienie nawet wyjątkowo gorący dzień.
Poza tym filiżanki z podwójnym dnem wyglądają naprawdę efektownie. Obie ścianki są od siebie oddzielone, dzięki czemu kawa wygląda jak zawieszona w próżni, a do tego crema jest maksymalnie wyeksponowana.