Cukrzyca jest chorobą społeczną. Z tą przypadłością zmagają się miliony ludzi na całym świecie. W przypadku tej choroby wczesna diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę. Jak rozpoznać cukrzycę?
Senność i problemy z koncentracją
Większość osób bagatelizuje pierwsze objawy cukrzycy. Te zazwyczaj są mało specyficzne i można je łatwo przypisać innym schorzeniom. Senność, zmęczenie i problemy z koncentracją są zmorą naszych czasów. Wiele osób łączy te dolegliwości z przepracowaniem, stresem czy przesileniem wiosennym.
Wilczy apetyt
Osobom, które cierpią z powodu cukrzycy, często towarzyszy wzmożony apetyt. W związku z tym, iż z każdej strony atakują nas smakołyki, wielu ludzi nie widzi nic dziwnego w łakomstwie. W mediach coraz częściej pojawiają się informacje, iż cukier uzależnia podobnie jak alkohol, toteż bagatelizuje się wilczy apetyt.
Nadmierne pragnienie
Niewiele osób zwraca uwagę na nadmierne pragnienie. Dietetycy zalecają spożywanie dużych ilości wody, ponieważ ta oczyszcza organizm z toksyn i ułatwia odchudzanie.
Zaparcia
Z kolei zaparcia tłumaczymy niewłaściwą dietą, wszak siedzący tryb życia sprzyja konsumpcji ciastek i chipsów. Wielu osób nie niepokoją nawracające infekcje. Przewlekły stres, korzystanie z komunikacji miejskiej i praca z ludźmi sprzyjają nawrotom grypy.
Problemy ze wzrokiem
Choć trudno pozostać obojętny wobec wady wzroku i przekrwienia spojówek, wiele osób uważa, że za wspomniane dolegliwości odpowiada praca przed komputerem.
Nie należy panikować, gdy dopadnie nas wilczy apetyt czy nadmierna senność. Warto jednak zwrócić uwagę, czy kolejna filiżanka kawy zapewnia nam zastrzyk energii niezbędny do pracy. Jeśli kofeina nie pomaga, warto poszukać przyczyny senności. Za wilczy apetyt może odpowiadać zbliżająca się menstruacja lub zmiana trybu życia. Jeśli nie potrafimy odpowiedzieć racjonalnie na pytanie, dlaczego pochłaniamy 3 tabliczkę czekolady, warto wykonać stosowne badania. Określenie poziomu cukru we krwi bywa niezwykle pomocne.
Irmina