Kamica pęcherzyka żółciowego bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Kiedy jednak daje o sobie znać, bagatelizujemy ją. Objawy tłumaczymy obżarstwem pogarszając swoją sytuację.
Przyjmujemy wtedy preparaty mające usprawnić pracę naszego układu pokarmowego. Te jednak, przynoszą nam ulgę tylko na krótką chwilę.
Na czym polega choroba?
Kamica żółciowa to choroba w wyniku, której w pęcherzyku żółciowym odkładają się złogi powstałe z substancji chemicznych, które znajdują się w żółci. Zbudowane są najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów nieorganicznych (np. wapniowych) i białek.
Ryzyku zachorowania sprzyjają:
– uwarunkowania genetyczne
– otyłość
– ukończenie 40stego roku życia
– płeć żeńska
– liczne ciąże
– cukrzyca
– mukowiscydoza
Jak rozpoznać kamicę żółciową?
Pacjenci najczęściej skarżą się na kolkę pęcherzykową, czyli nagły, napadowy, ostry, niezwykle silny ból zlokalizowany w nadbrzuszu lub tuż pod linią żeber. Może on promieniować do promieniujący do prawego barku lub okolicy między łopatkami. Pojawia się z reguły po spożyciu obfitego, tłustego posiłku. Trwa od kilkunastu minut do kilkunastu godzin. Towarzyszy mu niejednokrotnie niepokój, nadmierna potliwość, a czasami także nudności i wymioty.
Natalia Herzog