Kamica pęcherzyka żółciowego bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo. Kiedy jednak daje o sobie znać, bagatelizujemy ją. Objawy tłumaczymy obżarstwem pogarszając swoją sytuację.
Leczenie
Jeśli objawy kolki ustępują stosunkowo szybko i kamienie nie są duże, lekarz zaleca rozpoczęcie terapii lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty.
Jeśli jednak złogi są duże, chirurdzy zalecają jak najszybsze zdecydowanie się na zabieg cholecystekomii.
Zabieg polega na chirurgicznym wycięciu całego woreczka żółciowego wraz z umieszczonymi w nim kamieniami. Wykonuje się go mało inwazyjną metodą laparoskopową, czyli za pomocą specjalnego urządzenia. Nie trzeba w ten sposób nacinać całej powłoki brzusznej, co minimalizuje ryzyko wystąpienia powikłań.
Do lekarza, marsz!
Bardzo istotne, aby w przypadku występowania niepokojących nas objawów, jak najszybciej udawać się na wizytę lekarską. Specjalista wypisze skierowania na badanie USG, które w 95% potwierdzi, czy w naszym woreczku znajdują się kamienie żółciowe, czy też nie.
Nigdy nie bagatelizujmy dolegliwości bólowych, bowiem ich zaniedbanie może bezpośrednio zagrażać naszemu życiu w przypadku rozlania się żółci.
Natalia Herzog