obrzęk Quinckego

Obrzęk naczynioruchowy, zwany obrzękiem Quinckego, to jedna z bardziej uciążliwych chorób skóry i błon śluzowych. Choć pozornie nie dzieje się nic złego, może w szczególnych przypadkach doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać obrzęk Quinckego?

Bardzo ważne jest rozpoznanie, czy faktycznie mamy do czynienia z obrzękiem naczynioruchowym, czy też jest to wynik działania innych czynników.

Oczywiście, jeśli jesteś alergiczką i wiesz o tym, możesz łatwo stwierdzić, czy pojawienie się obrzęków nie jest spowodowane przypadkiem alergią. To, że nie miałaś kontaktu z alergenem, nie oznacza, że w międzyczasie nie pojawiła się u Ciebie nadwrażliwość na jakiś inny czynnik. Najlepiej będzie powtórzyć testy alergiczne.

Gorzej, jeśli nigdy nie miałaś alergii, a w Twojej rodzinie nie było przypadków obrzęku Quinckego – wtedy łatwo jest uśpić swoją czujność i zlekceważyć obrzęk, szczególnie, że często znika on w ciągu nocy i następnego dnia nawet o nim nie pamiętamy.

Zrób jednak podstawowe badania alergiczne”, gdyż lepiej dmuchać na zimne. Szczególnie, że *wiele alergii uaktywnia się w okresie przekwitania. Jeśli zauważysz na swym ciele nabrzmiały bąbel, idź do lekarza, a potem do alergologa. Dziś obrzęk masz na dłoni – jutro może pojawić się w Twoim gardle, więc nie zwlekaj.

Joanna Pastuszka-Roczek