Zmiany hormonalne w okresie menopauzy mają istotny wpływ na nasze emocje. Czujemy nieuzasadniony smutek, złość czy strach. W niektórych przypadkach zaburzenia te mogą przerodzić się w ataki paniki. Jak sobie z nimi radzić?
Nie pozwól, by miejsca szczególnie bliskie Ci i przyjemne skojarzyły się z atakiem paniki. Nie chowaj się w ulubionym fotelu, nie rób najsmaczniejszej herbaty. Zamiast Cię uspokoić, podświadomie zaczniesz odczuwać lęk, kiedy będziesz miała z nimi kontakt. Bardzo pomaga w terapii posiadanie jednego koca, którym się otulisz podczas ataku. Na co dzień trzymaj go z daleka od siebie, by nie budził lęku.
Leczenie paniki
Ataki paniki zazwyczaj są jedynie objawem głębszych zaburzeń lękowych, dlatego warto udać się na psychoterapię. Otrzymasz też doraźne leki, które pozwolą Ci się wyciszyć w momencie kolejnego ataku, jednak przestaną one być skuteczne, jeśli nie zlikwidujesz prawdziwej przyczyny występowania paniki.
Warto również uzupełnić dietę o zwiększone dawki magnezu zafunduj sobie kostkę czy dwie gorzkiej czekolady, zjedz garść orzechów włoskich. Pij dużo wody mineralnej niegazowanej, by zachować właściwą równowagę elektrolitową organizmu. Warto również zjeść co drugi dzień pomidora, który zawiera dużo potasu.
Ataki paniki są całkowicie uleczalne, dlatego warto jak najszybciej udać się do lekarza. Menopauza to czas odkrywania na nowo swoich możliwości, nie ma sensu marnować go na strach przed samym strachem.
Joanna Pastuszka-Roczek