jak-walczyc-z-agresja-slowna

Ludzie różnią się charakterem. Nasze podejście do świata kształtują rodzice i rówieśnicy. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jego komentarze ranią innych. Jak radzić sobie z koleżanką, która zazdrości nam sukcesów?

Poniżanie jako próba dowartościowania

Zazdrośnik umniejszając nasze zasługi, próbuje się dowartościować. Do złośliwości najczęściej posuwają się jednostki zakompleksione, które opryskliwością i cynizmem pragną ukryć własne braki. Ludzie, którzy są świadomi własnej wartości, nie muszą uciekać się do takich metod.

Brak reakcji a poczucie bezkarności

W związku z tym, iż brak reakcji rodzi poczucie bezkarności, warto reagować na zaczepki. Nasza odpowiedź powinna być natychmiastowa. Zazdrośnik zapewne nie spodziewa się riposty. Uciekając się do uszczypliwości, był przekonany, że nie dojdzie do konfrontacji. Reagując, należy patrzeć agresorowi w oczy. Wiele osób nie wytrzymuje kontakt wzrokowego. Zazwyczaj wstyd okazuje się silniejszy.

Ucinanie złośliwych spekulacji

Gdy padają złośliwe komentarze pod naszym adresem, możemy krótko uciąć spekulację, mówiąc: „Nie życzę sobie, abyś zwracała się do mnie w ten sposób”. Wypowiadając te słowa, wysyłamy zazdrośnikowi jasny komunikat, że to my ustalamy zasady.

Technika odbitej piłeczki

Wysoką skutecznością charakteryzuje się technika odbitej piłeczki. Po złośliwym komentarzu możemy poprosić agresora o powtórzenie wypowiedzi, ponieważ nie jesteś pewna, czy dobrze zrozumiałaś jej sens. To rozwiązanie sprawia, że zazdrośnik musi się tłumaczyć.

W związku z tym, iż każdy człowiek zasługuje na szacunek, nie należy przechodzić obojętnie obok złośliwości. Brak reakcji utwierdza agresora w przekonaniu, iż pozostaje bezkarny.

Irmina