jak-walczyc-z-haluksami-porady-specjalisty

Stopy to część ciała, którą nierzadko traktujemy po macoszemu, zakładając, że niewiele osób zwraca na nią uwagę. Gdy je zaniedbujemy, pojawiają się zniekształcenia, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale przede wszystkim bolą. Czym są haluksy i jak im zapobiec?

W jaki sposób leczy się haluksy?

Z haluksami można walczyć na kilka sposobów, część osób poddaje się bolesnej i bardzo kosztownej operacji, ale leczenie palucha koślawego lepiej rozpocząć od mało inwazyjnych metod. Wśród rozwiązań alternatywnych dla interwencji chirurgicznej wymienia się kinezyterapię, masaże, kinesiotaping i zabiegi fizykalne.

Każda operacja jest obarczona ryzykiem powikłań, ponadto w przypadku haluksów nie przynosi ona trwałego efektu, ponieważ nie usuwa źródła problemów. U większości pacjentów problem palucha koślawego powraca w ciągu kilku lat od zabiegu chirurgicznego. Alternatywą dla skalpela, oprócz wyżej wspomnianych zabiegów, może okazać się aparat ortopedyczny. Spośród produktów dostępnych na rynku warto wybrać taki, która pozwala skorygować wartości kątowe w stawie śródstopno-paliczkowym.

Usuń źródło problemów!

Dobry aparat ortopedyczny pozwala na swobodę ruchów w obrębie stawu. Jeśli borykasz się z haluksami, pożądane rezultaty może przynieść zastosowanie dwuzawiasowej szyny, która umożliwia skorygowanie kształtu palucha koślawego. Powyższe wymagania spełnia aparat Bunito Duo, który został zaprojektowany przez polskiego producenta Dr. Sapporo.

Aparat Bunito Duo składa się z szyny, która została wyposażona w dwuzawiasową konstrukcję umożliwiającą swobodne wykonywanie ruchów. Zadaniem opaski na śródstopie i paluch jest utrzymywanie kości we właściwym ułożeniu. W praktyce oznacza to, iż paluch zostaje odciągnięty od reszty palców. Aby uzyskać efekt terapeutyczny, w aparacie Bunito Duo należy chodzić co najmniej pół godziny dziennie. Producent zaleca jednak, aby korzystać z niego przez kilka godzin w ciągu dnia, z aparatem można położyć się spać. Wprawdzie u większości chorych dolegliwości bólowe zmniejszają się od razu, ale wartości kątowe w stawach ulegają poprawie po półrocznym stosowaniu aparatu.

Haluksy to nie tylko problem natury estetycznej, ale przede wszystkim choroba, której towarzyszą dolegliwości bólowe. Z deformacją stawu śródstopno-paliczkowego można walczyć na wiele sposobów, ale najcięższe działo, tj. operację, należy wytoczyć w ostateczności. Każda interwencja chirurgiczna niesie ze sobą ryzyko powikłań, a w przypadku haluksów problem często powraca kilka lat po zabiegu. W związku z tym warto przyjrzeć się aparatom ortopedycznym. Odpowiednio dobrane produkty nie tylko łagodzą dolegliwości bólowe, ale przede wszystkim usuwają źródło problemów, poprawiając wartości kątowe stawów.

Dr. Sapporo