jak-wspomoc-hormonalna-terapie-zastepcza

W okresie menopauzy, kobiety często sięgają po hormony. Jak wspomóc hormonalną terapię zastępczą?

Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej ma swoje wady i zalety. Aby metoda była w pełni skuteczna i bezpieczna, wymagana jest dodatkowa pomoc, w postaci różnych środków.

Jak wspomóc hormonalną terapię zastępczą? Witaminowe suplementy

Hormony mają wpływ na pracę naszego organizmu, także na budowę kości i stawów. Przyjmowanie ich, zwiększa ryzyko złamań. Dzieje się tak, za sprawą niedoboru witaminy D, która odpowiada za mocny i zdrowy układ kostny. Przyjmując hormony, musimy zadbać o uzpełnienie niezbędnych witamin i składników mineralnych. Stosowanie ich nie tylko wzmocni kości, ale także wspomoże hormonalną terapię zastępczą.

Zdrowa dieta przy terapii hormonalnej

Zdrowszym od stosowania suplemnetów sposobem jest zdrowa dieta, bogata w składniki odżywcze. Jadłospis powinien zawierać witaminy i minerały wzamcniające organizm. Przy hormonalnej terapii zastępczej, bardzo ważną rolę odgrywa wapń i witamina D. Te zdrowe substancje, znajdziemy w produktach mlecznych, tłustych rybach, jajkach oraz wątróbce. Zmiana diety nie tylko poprawi pracę całego organizmu ale także nasz wygląd. Warto więc przyłożyć wagę do doboru produktów spożywczych i zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze i lepsze.

Wspomagające fitoestrogeny

Fitoestrogeny to substancje, które znajdują się w roślinach. Mogą być stosowane jako środki wspomagające przy leczeniu objawów menopauzy, także podczas hormonalnej terapii zastępczej. Substancje te, mające działanie estrogenne a nawet antykancerogenne. Mogą więc zapobiegać rozwoju raka piersi czy sutka. Fitoestrogeny znajdują się w wielu roślinach strączkowych takich jak fasola czy soja. Jedzenie takich produktów może korzystnie wpłynąć na organizm kobiet, stosujących hormony. Badania potwierdzają skuteczność stosowania fitoestrogenów, w niwelowaniu takich objawów jak zaczerwienienia twarzy czy uderzenia gorąca.

Hormonalna terapia zastępcza jest najskuteczniejszą metodą leczenia objawów menopauzy. Środki wspomagające pozwolą na prawidłową pracę naszego organizmu i uzyskaniu lepszych efektów końcowych terapii. W trosce o nasze zdrowie i bezpieczeństwo, warto zasięgnąć porady lekarza na temat wszystkich sposobów wspomagających leczenie hormonalne.

Katarzyna Antos