Wątroba pełni bardzo ważne funkcje w organizmie. Jednocześnie nie można zapomnieć, że jest ona niemal przez cały czas narażona na działanie szkodliwych substancji. Są one obecne m.in. w pożywieniu i w lekach. Dlatego warto wspierać jej regenerację. Zobacz, jak można to zrobić.
Czy warto wspierać regenerację wątroby?
Wątroba człowieka pełni szereg funkcji, bez których nie jest możliwe prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gdy dojdzie do uszkodzenia tego narządu, pojawiają się różnego rodzaju zaburzenia. Większość z nich jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia.
Regeneracja wątroby jest fizjologicznym zjawiskiem. Nowe hepatocyty powstają z komórek macierzystych, które są obecne w tym narządzie. Warto jednak pamiętać, że jest to proces, który wymaga czasu i odpowiednich warunków. Jednym z nich jest konieczność ustania szkodliwego czynnika. Wówczas pełna regeneracja wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Należy zdawać sobie jednak sprawę, że niektóre uszkodzenia są nieodwracalne.
Warto wspierać proces regeneracji wątroby. Można to zrobić na kilka sposobów. Opierają się one na naturalnych metodach, dlatego są uznawane za bezpieczne, a ryzyko pojawienia się powikłań jest niewielkie.
Co prowadzi do uszkodzenia wątroby?
Należy zdawać sobie sprawę, co prowadzi do uszkodzenia wątroby. Niektóre z tych substancji są obecne w naszym życiu na co dzień. Ich wyeliminowanie poprawia funkcjonowanie wątroby.
Uszkodzeniom wątroby sprzyjają:
- stosowanie niektórych leków i suplementów diety,
- alkohol i inne używki,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej w postaci tabletek,
- spożywanie niektórych produktów spożywczych,
- stres i zmęczenie.
Osoby, które chcą wspierać pracę wątroby, powinny w pierwszej kolejności przyjrzeć się swoim nawykom. Konieczne jest zrezygnowanie z używek. Należy także skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki i suplementy – możliwe, że stosowanie części z nich nie jest konieczne, co może znacznie odciążyć wątrobę.
Wspieranie wątroby dietą
Wątrobę można wspierać dietą i sposobem odżywiania się. Z jadłospisu należy wyeliminować:
- potrawy bardzo tłuste i smażone,
- produkty zawierające dużo cukru i węglowodanów,
- fast foody i dania typu instant,
- tłuszcze zwierzęce,
- pieczywo pszenne.
Potrawy najlepiej dusić, piec lub gotować na parze. Zaleca się używanie olejów roślinnych dobrej jakości (np. oliwę z oliwek). Do każdego dania należy dodać porcję świeżych warzyw. W diecie nie może zabraknąć ryb i orzechów. Ważne jest, aby jeść bez pośpiechu i dokładnie przeżuwać każdy kęs. Potrawy powinny być lekkostrawne, a porcje nie mogą być zbyt obfite.
Zioła na wątrobę
Regenerację i pracę wątroby można wspomóc ziołami. Dobrze działają:
- ostropest plamisty,
- czarna rzepa,
- kurkuma,
- mniszek lekarski,
- karczoch zwyczajny,
- dziurawiec zwyczajny.
W sklepach zielarskich można kupić specjalne mieszanki ziół, które wspierają pracę wątroby.
Kiedy udać się do lekarza?
Do lekarza trzeba udać się, gdy pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości ze strony wątroby. Konieczne jest wykonanie badań, które pomogą ustalić ich przyczynę.