Białe zęby są naszą najlepszą wizytówką. Warto pokazać piękny uśmiech na spotkaniu biznesowym czy rozmowie o pracę. Niestety, często efekt psują nieestetyczne plamy spowodowane paleniem papierosów, piciem czerwonego wina czy kawy. Nieestetyczna jest też płytka i kamień nazębny, które tworzą się na zębach, gdy nie myjemy ich dokładnie po posiłkach. Jak wybielić zęby?
Sposobów na wybielenie zębów jest bardzo dużo. Są one coraz popularniejsze i łatwo dostępne. Możesz pomyśleć o wizycie w gabinecie dentystycznym lub spróbować specjalnych preparatów, takich jak wybielająca pasta bądź żel. A może wolisz sięgnąć po metody domowe? Wybór należy do ciebie.
Jak wybielić zęby?
Wybielaniem medycznym, czyli przeprowadzanym w gabinecie dentystycznym, zajmuje się stomatologia estetyczna. Warto upewnić się, że jest ono przeprowadzane przez specjalistę, a nie kosmetyczkę, ze względu na niebezpieczeństwo zniszczenia szkliwa. Przed zabiegiem stomatolog usunie nam osad i kamień nazębny oraz zapyta o nawyki żywieniowe oraz alergie. Pamiętajmy także, że w zależności od sposobu, w jakim prowadzona jest pielęgnacja zębów, efekt wybielenia utrzymuje się od roku do trzech lat. Po takim czasie musimy powtórzyć zabieg, żeby nadal cieszyć się olśniewającym uśmiechem. Niestety, wybielanie medyczne nie jest wolne od bólu. Zdarza się, że w trakcie lub po jego zakończeniu pojawia się bolesność lub nadwrażliwość zębów na temperaturę. Zalecana jest wtedy dodatkowa fluoryzacja. Przeciwwskazaniem do wybielania medycznego jest ciąża, młody wiek (poniżej 16. roku życia), alergia na któryś ze składników materiałów wybielających, a także przebarwienia związane z zażywaniem antybiotyków z grupy tetracyklin.
Metody medycznego wybielania zębów
Metody wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym różnią się od siebie ceną, szybkością wykonania i ilością wymaganych powtórzeń. Popularne jest stosowanie nakładek z żelem. Jest to metoda wymagająca dużej dyscypliny od pacjenta, ale jest tańsza niż inne tego typu usługi dentystyczne. Stomatolog robi wycisk szczęki i na jego bazie przygotowuje nakładki. Dostajemy także specjalny żel, który umieszczamy w nakładkach za pomocą strzykawek. Preparat stosujemy głównie na noc lub w ciągu dnia przez 4 godziny. Sama terapia trwa od dwóch do czterech tygodni, a metoda jest jedną z najtańszych. Droższe, ale też krótkotrwałe (20-80 minut), jest naświetlanie lampą polimeryzacyjną. Przed nim na zęby nakładana jest specjalna substancja wybielająca. Niestety, zabieg czasem trzeba powtórzyć. Najdroższe, ale i najskuteczniejsze, jest wybielanie laserem. Po zabezpieczeniu dziąseł i nałożeniu preparatu wybielającego, zęby naświetla się przez około 15 minut. Procedurę powtarza się trzy razy, całość trwa od 45 do 60 minut. Efekt zabiegu zazwyczaj bardzo zadowala pacjentów i utrzymuje się przez około 2 lata.
Wybielanie zębów preparatami ogólnodostępnymi
Specjalne preparaty służące do wybielania zębów możemy kupić w aptece lub drogerii. Niestety, rozjaśnią one trochę zęby, ale nie usuną szpecących uśmiech przebarwień czy plam. Do wyboru mamy pasty, przezroczyste paski nasączone rozjaśniającym żelem, wybielacze w sztyfcie, żele dwufazowe z nakładką oraz szyny wypełniane substancją wybielającą. Aby uzyskać pożądany efekt, preparaty stosujemy codziennie przez jeden lub dwa tygodnie. Taki domowy zabieg jest mniej skuteczny niż wybielanie medyczne, dlatego zwykle musimy powtarzać go co 6 miesięcy. W przypadku stosowania preparatów ogólnodostępnych, musimy pamiętać, że wybieleniu ulegną przednie powierzchnie zębów. Jeśli przestrzenie między nimi mają ciemne obwódki, efekt ciemnych szpar między naszymi zębami tylko się pogłębi. Plusem metod domowych jest za to niska cena i łatwość ich stosowania.
Naturalne metody wybielania zębów
Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz właściwa dieta znacząco wpływają na wygląd naszego uśmiechu. Musimy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów i płukaniu ich po każdym posiłku. Naturalną pastę tworzy soda oczyszczona wymieszana z olejem kokosowym – soda wybiela zęby, a olej nie pozwala namnożyć się bakteriom odpowiedzialnym za próchnicę. Za nieestetyczne przebarwienia odpowiedzialna jest nasza ulubiona poranna kawa, a także czarna herbata. Nie szczęście nie trzeba z nich rezygnować – pijmy te napoje przez rurkę! Pokarmy, które sprzyjają pięknemu uśmiechowi, są dostępne i smaczne. Truskawki zawierają kwas jabłkowy, który usuwa przebarwienia, a jabłka i gruszki sprzyjają produkcji śliny. Efektem wybielającym pochwalić mogą się także marchewka i seler. Nasiona i orzechy wspomogą dodatkowo ścieranie plam z powierzchni szkliwa.
Ładne zęby to zdrowe zęby
Nie zapominajmy, że zęby będą prezentować się ładnie jedynie wtedy, gdy będą zdrowe. Ich regularne mycie i płukanie to podstawa. Ważne są systematyczne wizyty u stomatologa, aby specjalista mógł na bieżąco kontrolować stan naszego uzębienia i ewentualnego wyleczyć wszelkie zmiany chorobowe. Także spożywanie produktów bogatych w wapń – takich jak mleko, maślanka czy niepasteryzowany ser – sprzyja zdrowiu naszych zębów. Jeżeli mimo codziennej pielęgnacji uważasz, że twoje uzębienie nie prezentuje się estetycznie, poproś w gabinecie dentystycznym o dobranie odpowiednich metod stomatologii estetycznej. Nie pozwól, byś przez kompleksy przestała radośnie się uśmiechać!
Karolina Solga