Jak wydawać mniej na jedzenie
Fotografia przekazana przez partnera

Z miesiąca na miesiąc w naszych portfelach lub na kontach zostaje coraz mniej. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez twórców darmowej aplikacji zakupowej PanParagon, tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy ceny w dyskontach wzrosły o niemal 7%. To poważny cios dla budżetów domowych, których bardzo dużą część stanowią zakupy spożywcze. Jak więc wydawać mniej na jedzenie? Mamy dla Ciebie 5 całkowicie darmowych sposobów. Sprawdź!

1. Ustal budżet

Planując miesięczny budżet na jedzenie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Aby wyznaczyć wystarczającą kwotę na zakupy, przez najbliższe tygodnie zapisuj wszystkie wydatki (np. skanując paragony w darmowej aplikacji PanParagon). To tylko kilka kliknięć, dzięki którym otrzymasz dokładne statystyki wydatków i będziesz w stanie sprawdzić, ile i na co wydajesz oraz co jednak nie musi tak często trafiać do Twojego koszyka. Tym sposobem ustalisz miesięczną kwotę wystarczającą na zakupy spożywcze i będziesz mogła na bieżąco monitorować swoją sytuację finansową.

planowanie budżetu

Fotografia przekazana przez partnera

2. Planuj

Żeby choć trochę okiełznać wydatki na jedzenie, warto planować każde zakupy. Przed kolejnym wyjściem do sklepu poświęć więc chwilę, by zaplanować posiłki na kilka dni, sprawdzić, jakie składniki masz jeszcze w domu i zapisać na liście zakupów tylko te, które będą Ci potrzebne do ustalonego menu.

jak zaplanować posiłki

Fotografia przekazana przez partnera

3. Miej oko na okazje

Niezależnie od tego, czy masz swój ulubiony sklep czy robisz zakupy w kilku miejscach, przeglądaj regularnie gazetki promocyjne. Robiąc to w domu, na spokojnie, znacznie łatwiej będzie Ci znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty, które mogą przynieść Ci realne oszczędności. Dodawaj je od razu bezpośrednio z gazetki do listy zakupów w aplikacji PanParagon, by o niczym nie zapomnieć.

 

4. Weryfikuj ceny i promocje

Tak jak nie wszystko złoto, co się świeci, tak i nie każdy produkt z najniższą ceną jest w rzeczywistości najtańszy. O wiele lepszym wyznacznikiem jest cena jednostkowa (np. za kilogram lub litr). To dzięki niej jesteśmy w stanie szybko i bez zbędnego liczenia sprawdzić, czy korzystniejszym dla portfela wyborem będzie zakup nieco mniejszego jogurtu marki A, czy może jednak bardziej opłaca się kupić to większe opakowanie marki B.

Warto też weryfikować promocje. Często zdarza się, że sklepy prowadzą akcje typu “2+1 gratis”. Nie zawsze są one jednak źródłem oszczędności dla konsumenta. Ich celem jest jak najszybsze wyprzedanie towaru. Kiedy więc zobaczysz w sklepie taką promocję, zatrzymaj się na chwilę i sprawdź, czy cena jednostkowa w przypadku 3 produktów naprawdę będzie korzystniejsza, czy jednak bardziej opłaci Ci się zakup jednej sztuki w regularnej cenie.

5. Korzystaj z programów lojalnościowych

Większość popularnych sieci sklepów posiada swoje programy lojalnościowe. Warto do nich dołączyć, bo na ich uczestników często czekają dodatkowe rabaty lub zniżki na zakupy po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów.

Wiele osób świadomie rezygnuje jednak z takiej formy oszczędności z błahego powodu – braku miejsca w portfelu na kolejne karty lub braku pamięci w telefonie na aplikacje wszystkich sklepów, w których robi zakupy. W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest przechowywanie wszystkich swoich kart lojalnościowych w jednym miejscu – aplikacji PanParagon. Dzięki temu pozbędziesz się zbędnego plastiku z portfela i zapomnisz o nerwowym szukaniu właściwej karty przy kasie.