dieta-cukrzycowa

Choroba taka jak cukrzyca wymaga odpowiedniej diety. Jak wygląda dieta cukrzycowa?

Cukrzyca – społeczny problem

Liczba chorych na cukrzycę w Polsce sięga miliony. To choroba metaboliczna, która charakteryzuje się niedostatecznym wydzielaniem insuliny. Przyczyny mogą być różne. Uwarunkowania genetyczne, choroby czy nieodpowiednia dieta to tylko niektóre ze źródeł, które mogą dać początek cukrzycy.

Jak wygląda dieta cukrzycowa?

Zasady żywieniowe mają znaczenie nie tylko u zdrowych ale przede wszystkim u chorych.
Chorzy na cukrzycę muszą stosować odpowiednio skomponowaną dietę. Właściwe odżywianie wspomaga organizm i zdrowie. Dieta diabetyka musi być zrównoważona i bogata w składniki odżywcze.

Regularne posiłki

Spożywanie regularnych posiłków to podstawa żywienia. Osoby chore na cukrzycę powinny pamiętać o 5 – 6 posiłkach dziennie. Śniadanie, obiad i kolacja to elementarne posiłki jadłospisu, których nie można pominąć.

Produkty diety cukrzycowej

Produkty, które dostarczą niezbędnych składników diecie cukrzycowej to przede wszystkim rośliny strączkowe takie jak groch czy fasola. W diecie nie może zabraknąć także produktów zbożowych jak kasze, makarony czy płatki zbożowe. Wskazany jest również brązowy ryż oraz węglowodany złożone, które wolniej uwalniają glukozę do krwi, co pozwala uniknąć na jej skoki. Ważne jest także białko, ale tylko te roślinne lub pochodzące z chudego mięsa kurczaka, indyka lub ryb. Zaleca się spożywanie przez cukrzyków ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu. Najbardziej wartościowymi jest łosoś, tuńczyk i makrela.

Zakazane produkty

Cukrzyca to poważna choroba, więc należy podejść do diety odpowiedzialnie i świadomie. Na liście zakazanych produktów znajdują się słodycze, zwłaszcza czekolada, owoce kandyzowane i suszone cukier, słodzone napoje oraz inne zawierające cukry proste. Alkohol jest przy takiej diecie niedopuszczalny, ponieważ hamuje proces wytwarzania i wydzielania glukozy.

Sposoby gotowania

dieta-cukrzycowa

Cukrzycy mogą zapomnieć o niezdrowym smażeniu z wykorzystaniem tłuszczu. Najlepiej grillować, gotować na parze, dusić lub piec w folii czy specjalnych naczyniach, które nie wymagają użycia tłuszczu. Podczas przygotowania warzyw należy pamiętać o tym, aby ich nie rozgotować. Wzrasta wtedy wartość indeksu glikemicznego.

Katarzyna Antos